full screen background image
Search

Akademia Minecraft – edukacyjne możliwości gry komputerowej


Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu pod opieką nauczyciela Artura Rudnickiego uruchomili Akademię Minecraft. Jest to niezwykła inicjatywa z wielu powodów. Po pierwsze projekt zakłada naukę programowania. Po drugie bazą oraz narzędziem jest bardzo popularna gra komputerowa. Po trzecie nauczycielami nie są wykwalifikowani dorośli, lecz zdolna młodzież.

Motorem napędzającym do powstania Akademii stała się popularność gry Minecraf. – Zauważyliśmy, że prawie każde dziecko gra w tę grę. Młodzież, która się uczy w naszej szkole również korzysta z Minecraft’a – mówił z-ca dyrektora w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu Artur Rudnicki. – Dlatego wspólnie z tymi młodymi, zapalonymi ludźmi wymyśliliśmy, by przedstawić troszeczkę innego Minecraft’a dzieciom w szkołach podstawowych. Chcemy pokazać, że można w tej grze programować, czyli automatyzować pewne rzeczy.

Młodzi nauczyciele pod okiem Artura Rudnickiego bazują na Minecraft: Education Edition, czyli wersji wyprodukowana dla edukacji. Ma ona dużo większe możliwości od komercyjnej gry. – Jeżeli chodzi o wygląd są to identyczne dwa produkty. Wyobraźmy sobie sytuację typowo szkolną, gdy programujemy. Wówczas piszemy i układamy kawałek kodu. Finalnie ma wyjść jakiś wynik, cyfra czy zbiór wyrazów. W tej wersji uczeń musi ułożyć kawałek programu, żeby wybudować ścianę, żeby wybudować coś innego. Pokazujemy zatem, po co jest to programowanie. Jeżeli dziecko będzie budowało taką ścianę w 15 minut, a wyprodukowanie takiego kodu zajmie mu 3 minuty, to on oszczędzić 12 minut czasu i o to właśnie chodzi.

W ramach Akademii Minecraft uczniowie Zespołu Szkół Technicznych prowadzą 45-minutowe lekcje w szkołach podstawowych. Dla jednej grupy przeznaczone są dwie godziny lekcyjne w odstępie jednego do dwóch tygodni. – Wymyśliliśmy sobie dwa scenariusze. Pierwszy scenariusz to pokazanie, że Minecraft’em możemy uczyć matematyki, angielskiego, fizyki, chemii, bo to się da. Drugi scenariusz to programowanie zaawansowane. W klasach od 1 do 7 jesteśmy w stanie przeprowadzać takie fajne zajęcia. Stworzyliśmy także kompletne scenariusze dla nauczycieli. Chcemy, żeby nauczyciele którzy będą nas gościli na zajęciach, mogli dalej kontynuować temat.

Szkoły podstawowe zainteresowane ofertą Akademii Minecraft mogą się kontaktować z Arturem Rudnickim lub Redakcją Radia Radom. Zajęcia będą prowadzone do końca maja bieżącego roku.

Komentarze