full screen background image
Search

Co? Gdzie? Kiedy?

Lip
27
sob
Leszek Janiszewski – wystawa rysunku satyrycznego @ Łaźnia
Lip 27@18:00 – 19:00
Leszek Janiszewski – wystawa rysunku satyrycznego @ Łaźnia

Łania zaprasza na otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Leszka Janiszewskiego

Leszek Janiszewski to artysta plastyk, urodzony w 1954 r. w Radomiu, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi, gdzie w 1984 r. otrzymał dyplom na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Już w 1980 r. nawiązał współpracę z artystą awangardowym Józefem Robakowskim, przy realizacji filmu dokumentalnego Konstrukcja w Procesie, po którym został zaangażowany jako scenograf w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a następnie w Zespołach Filmowych w Warszawie, gdzie pracował do końca lat 80. Transformacja w Polsce skłoniła go do emigracji: najpierw do Austrii, a w 1993 r. do USA,
gdzie mieszka do dziś. Rysunki satyryczne są jego ulubioną dziedziną i stanowią efekt połączenia specyficznego poczucia humoru z pasją rysowania. Głównym tematem rysunków są zaobserwowane zwroty, zachowania i gesty otaczających go ludzi. Większość rysunków powstała w atmosferze zabawy, głównie z udziałem śmiesznych skojarzeń podpartych interpretacją języka ojczystego.

Wystawa zostanie otwarta w Łaźni przy ul. Żeromskiego 56. Początek o godz. 18

Sie
2
pt
Powietrze i mury – wystawa fotografii @ Galeria Łaźnia
Sie 2@18:00 – 20:00
Powietrze i mury – wystawa fotografii @ Galeria Łaźnia

Galeria Łaźnia zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Martyny Sobańskiej – Powietrze i mury

Wystawa fotografii Martyny Sobańskiej jest próbą pokazania jego tonów i „klimatów”, a więc zestawiając kadry ze sobą na zasadzie stylistycznego, tematycznego pokrewieństwa bądź przeciwnie, dysonansu, fotografka starała się odkryć tkankę miasta oraz jego peryferyjny charakter. „Powietrze i mury”, melancholia i kontrowersja, przestrzeń i elementy tworzące zamknięty obrazek.

Wystawa poświęcona jest miejscom i nie-miejscom, przestrzeniom wspólnym, ale takim, które posiadają intymny rys, temu co wyobrażone i temu namacalne. Zawieszenie w pustce emanujące z fotografii, dotyka także problemu definiowania własnej tożsamości. Porzucone przedmioty codziennego użytku są uniwersalnymi dowodami chwilowego istnienia. To podróż przez zakamarki miast do miejsc nieoczywistych i takich, które zostały uwiezione w bezczasie lub wyparte ze względu na szpetotę.

Martyna Sobańska jest absolwentką Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskieg, Instytutu Badań Literackich PAN oraz Społecznej Akademii Nauk. Aktywnie wspiera rozwój NGO w Radomiu, jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Droga Mleczna. Zawodowo związana z sektorem kultury w zakresie event marketingu, działań promocyjnych oraz wizerunkowych.