full screen background image
Search

Co? Gdzie? Kiedy?

Wrz
19
czw
Wystawa malarstwa – Longin Pinkowski @ Dom Kultury Idalin
Wrz 19@18:00 – 19:30
Wystawa malarstwa - Longin Pinkowski @ Dom Kultury Idalin

Galeria Domu Kultury „Idalin” zaprasza na wernisaż malarstwa Longina Pinkowskiego

Longin Pinkowski urodził się w 1940 r. w Osieku nad Notecią. Uczęszczał do Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1961-1967 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na początku nauki u prof. Stanisława Teisseyre’a, a następnie u prof. Jacka Żuławskiego, w pracowni którego uzyskał dyplom. Ma na swoim koncie Longin Pinkowski ma duży dorobek artystyczny: 30 wystaw indywidualnych, udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, nagrody i wyróżnienia.
W Radomiu mieszka od 1970 roku.

Paź
5
sob
Andrzej Krauze, Walka wycięta skalpelem @ MCSW Elektrownia
Paź 5@14:00 – 15:00
Andrzej Krauze, Walka wycięta skalpelem @ MCSW Elektrownia

5 października Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na wernisaż wystawy Andrzej Krauze – Walka wycięta skalpelem

O artyście

Andrzej Krauze (ur. 1947) – grafik, satyryk, ilustrator, plakacista. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, najpierw na Wydziale Malarstwa, potem na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego (1966 – 1973). Jego pracą dyplomową był film animowany „Lekcja fruwania”, zablokowany przez cenzurę (dopatrzono się podtekstów antykomunistycznych).
W prasie zadebiutował jeszcze przed studiami. Jako student rozpoczął współpracę z tygodnikami „Szpilki” (od 1970) i „Kultura” (1974 – 1981).
Jego rysunkowe felietony ukazywały się w „Tygodniku Solidarność” i w prasie podziemnej. Ilustrował książki wydawane w drugim obiegu, m.in. „Folwark zwierzęcy” Orwella.
W 1979 roku wyemigrował do Francji, następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie osiedlił się na stałe. Współpraca z dziennikiem „The Guardian” rozpoczęta w 1989 trwa do dziś (ponad 10 tysięcy rysunków). Zamieszczał także komentarze rysunkowe w takich periodykach jak „Independent”, „New York Times”, „Sunday Telegraph”, „Observer” i „Times”; jest też stale obecny w polskiej prasie. Od 1985 rysuje dzieje Pana Pióro – filozoficzny, melancholijny komentarz do rzeczywistości. Miał wiele wystaw – ostatnio w Państwowym Instytucie Wydawniczym w Warszawie (21 portretów pisarzy). Nie portretuje polityków.

Wystawa „Walka wycięta skalpelem” będzie czynna do 31 grudnia tego roku.