full screen background image
Search

Co? Gdzie? Kiedy?

Paź
17
czw
XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej @ kościoły, ZSM, DK Kozienice
Paź 17@17:00 – Paź 20@19:00
XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej @ kościoły, ZSM, DK Kozienice

W dniach 17–20 października w Radomiu odbędzie się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia popularyzuje europejską muzykę dawną, a w szczególności dzieła najsłynniejszego kompozytora polskiego średniowiecza Mikołaja z Radomia.

W związku z obchodami 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jak również z obchodami roku wybitnej kompozytorki i skrzypaczki – Grażyny Bacewicz, oprócz utworów kompozytorów średniowiecza, renesansu i baroku, w 2019 roku w repertuarze festiwalowym znajdą się utwory tegorocznych jubilatów.

Program festiwalu:

17 października
godz. 17.00, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Szlakami średniowiecznej Europy. Wykonawcy: Zespół Muzyki Średniowiecznej Tryzna: Michał Matynia – lira korbowa, nyckelharpa, Jahiar Azim Irani – santur, śpiew, Łukasz Jasiak – bębny. Wstęp wolny.

godz. 18.00, Dom Kultury w Zwoleniu
W hołdzie Moniuszce. Wykonawcy: Monika Świostek – sopran, Jakub Hołub – fortepian. Wstęp wolny.

godz. 19.00, kościół Św. Jana Chrzciciela w Radomiu
Koncert inauguracyjny: Muzyczny alians dawnej Hiszpanii i Francji.
Wykonawcy: Julieta Gonzalez-Springer – sopran, instrumenty perkusyjne, Izabela Szymańska-Skrukwa – klawesyn, Marek Skrukwa – viola da gamba.
Wstęp wolny.

18 października, godz. 18.00, Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu
Jubileusz 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej Basso Continuo ZSM.
Wykonawcy: Zespół Basso Continuo oraz Karolina Zych – flet traverso, Klaudyna Żołnierek – teorba, Piotr Młynarczyk – viola da gamba, Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran. Wstęp wolny.

19 października, godz. 19.00, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu
Koncert Ensamble Baroque de Poitu: Christophe Mourault – skrzypce barokowe, Magdalena Spielmann – flety proste, Szczepan Dembiński – wioloczela barokowa, David Sénéquier – klawesyn, organy. Wstęp wolny.

20 października, godz. 18.00, Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu
Koncert Finałowy Od Bacha do Bacewicz. Wykonawcy: Magdalena Schabowska-Krawczyk – sopran, Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego. Wstęp 20 zł. Bilety do nabycia w sekretariacie ZSM w Radomiu lub na godzinę przed koncertem.

Paź
18
pt
Wymiana ubrań i warsztaty makramy @ Scena Obozisko
Paź 18@17:30 – 18:30
Wymiana ubrań i warsztaty makramy @ Scena Obozisko

Wymiana ubrań i warsztaty makramy – to wydarzenie, na które zaprasza Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr w Radomiu

– Zasada jest prosta: przynosimy czyste, wyprasowane rzeczy, które już się nam znudziły i wymieniamy na inne, które wpadną nam w oko. Należy też przynieść swoje wieszaki, do zwrotu, by móc zawiesić ubrania na stojakach – mówi Marysia Kosińska, pomysłodawczyni wydarzenia. – Nie wypuścimy cię jednak tak szybko! Obowiązkowe pogaduchy przy kawie i herbacie. Dla chętnych przygotowaliśmy również mini warsztat makramy – dodaje.

Organizatorzy zachęcają również do przyniesienia nieużywanych już koców i kołder. Chcą je przekazać Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Radomiu, bo zima to dla podopiecznych najgorszy czas. Koce i kołdry posłużą do wyściełania bud zwierzakom.

Wstęp wolny.

Początek 18 października o godz. 17.30 na Scenie Obozisko przy ul. Śniadeckich 2.

Paź
20
nie
Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych @ Dom Kultury
Paź 20@09:00 – 16:00

W niedzielę, 20 października w Domu Kultury w Zwoleniu odbędzie się 36. Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych Zwoleń 2019

Paź
25
pt
I Festiwal Piosenek Wojciecha Młynarskiego @ Dom Kultury Idalin
Paź 25@11:00 – 19:00
I Festiwal Piosenek Wojciecha Młynarskiego @ Dom Kultury Idalin

25 października w Radomiu odbędzie się I Festiwal Piosenek Wojciecha Młynarskiego – Strasznie lubię Cię piosenko

Program:

Od godz. 11.00 przesłuchania konkursowe.

O godz. 17.00 – Koncert Galowy, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród.

Koncert Danuty Błażejczyk.

W festiwalu mogą wziąć udział wszyscy chętni (soliści, duety, zespoły i inne podmioty wykonawcze) w następujących kategoriach wiekowych: dzieci (10–15 lat), młodzież (15–18 lat), dorośli (od 18 lat), mieszana (kategoria mieszana/zróżnicowana wiekowo).

Zgłoszenia należy przesłać na adres mailowy: biuro@raskip.org do 15 października. Wszelkie informacje można uzyskać telefonicznie pod nr 602 418 481, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej biuro@raskip.org.

Wstęp wolny

Na szlaku – serce Azji @ CAL Pionki
Paź 25@17:00 – 18:00
Na szlaku - serce Azji @ CAL Pionki

CAL Pionki zaprasza na spotkanie podróżnicze Na szlaku – serce Azji

Tym razem gośćmi spotkania będą Ola Mężyk i Dominik Niemirski

Krzysztof Majchrzak, Kosmiczna podróż w 432 Hz @ MCSW Elektrownia
Paź 25@18:00 – 21:00
Krzysztof Majchrzak, Kosmiczna podróż w 432 Hz @ MCSW Elektrownia

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na koncert Krzysztofa Majchrzaka „Kosmiczna podróż w 432 Hz”, który odbędzie się 25 października podczas otwarcia wystawy Jerzego Czuraja „Obrazy z różnych domów. Epilog”.

Najnowszy projekt Krzysztofa Majchrzaka, europejskiego wirtuoza basu i kompozytora, przenosi nas do krainy naturalnego stroju dźwięków 432 Hz, nazywanego częstotliwością doskonałą. Artysta podczas koncertu maluje dźwiękami bogaty świat kolorów. Każdy z utworów ma inne centrum brzmieniowe, odpowiadające jednej barwie z wybranej palety. Jego muzyczny wszechświat znajduje się na styku różnych kultur muzycznych, od muzyki współczesnej, poprzez muzykę eksperymentalną, etniczną, harmolodic, rock progresywny do open fusion.

Ideą przewodnią improwizacji i kompozycji Krzysztofa Majchrzaka jest jego własny, niekonwencjonalny system muzyczny, który stworzył w oparciu o „Thresure of scales” Nicolasa Slonimsky’ego, oraz rozwinięciu koncepcji harmolodycznej Ornette Coleman’a. Artysta nazwał swój system „Harmo-beat”, ponieważ harmonia, melodia i rytm mają funkcję egalitarną. Majchrzak praktykuje wszystkie rodzaje improwizacji, szczególnie improwizację „nie-idiomatyczną”.
W utworach stosuje techniki sonorystyczne, polegające na takim kształtowaniu muzycznego przebiegu, aby nadrzędną rolę pełniły jakości brzmieniowe. Jest to projekt o geometrii zmiennej, od solo, poprzez duo, trio, kwartet do kwintetu z udziałem zaproszonych muzyków z USA (Grant Calvin Weston, Pete Drungle, Warren Benbow), Europy i Indii.

Podczas spektaklu Krzysztof Majchrzak gra jednocześnie na basie elektrycznym, basie bezprogowym i gitarze elektrycznej z wykorzystaniem loopów i programacji sonorystycznych. Formuła koncertu jest poszerzona o wizualizacje i wszelkiego rodzaju performance. Autorem wizualizacji jest Jean-Pierre Boënnec.

Krzysztof Majchrzak – improwizator i multiinstrumentalista. Współtwórca formacji Trio Labirynt oraz Tie Break. Współpracował z zespołami Sunset, New Jazz Band, Street Blues, Symphonic Sound Orchestra Jarosława Śmietany. Od roku 1988 mieszka i tworzy we Francji.

Koncert Odbędzie się na tle multimedialnej projekcji stworzonej na bazie obrazów Jerzego Czuraja.

Wstęp wolny.

Paź
26
sob
Warsztaty Totalnej Biologii w hotelu Manor House SPA @ hotel Manor House Spa
Paź 26@12:00 – 13:00
Warsztaty Totalnej Biologii w hotelu Manor House SPA @ hotel Manor House Spa

W sobotę, 26 października w ramach Akademii Holistycznej Manor House SPA Alchemia Zdrowia odbędą się warsztaty Totalnej Biologii, które poprowadzi Sonia Ross, dziennikarka z wykształceniem medycznym, konsultantka Biologiki, certyfikowana terapeutka Recall Healing.

Sonia Ross uczyła się od wszystkich „biologicznych guru”: dr Gilberta Renaud, Roberto Barnai, Gerarda Athiasa. Zafascynowana genialną metodą docierania do przyczyn zmian chorobowych, prostym językiem odkrywa tajemnice ciała przed każdym kto chce je poznać. Od wielu lat pisze teksty dotyczące psychologii, medycyny i ezoteryki.

Spacer po Radomiu – Dziady @ Cmentarz
Paź 26@17:00 – 18:00
Spacer po Radomiu - Dziady @ Cmentarz

26 października Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza na Spacer po Radomiu Dziady

Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza na spacer poświęcony obrzędowi Dziadów oraz innym zapomnianym wierzeniom i tradycjom związanym z kresem ludzkiego życia.

Miejsce zbiórki: parking przy ul. Dębowej przy cmentarzu

Czas spaceru ok. 2 godz.

Wstęp wolny

Wieczory z Gwiazdą – Emilian Kamiński @ MCSW Elektrownia
Paź 26@18:00 – 20:00
Wieczory z Gwiazdą - Emilian Kamiński @ MCSW Elektrownia

W sobotę 26 października w Elektrowni odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory z gwiazdą”. Tym razem bohaterem będzie Emilian Kamiński.

Aktor urodził się w 1952 roku. Zaraz po ukończeniu warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w 1975 roku zadebiutował w Operetce Warszawskiej rolą D’Artagnana w „Trzech Muszkieterach” w reżyserii Macieja Zenona Bordowicza. W latach 1976-1977 Emilian Kamiński należał do zespołu Teatru Na Woli prowadzonego przez Tadeusza Łomnickiego. W tym czasie można go było oglądać w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Łomnickiego (1976) i w sztuce „Leonce i Lena” Georga Büchnera (1976).

W latach 1977–1983 związany był z Teatrem Narodowym, gdzie grał w sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, m.in. „Mąż i żona” (1977) Aleksandra Fredry, „Sen srebrny Salomei” (1977-1978) Juliusza Słowackiego, „Dziady” (1978-79) Adama Mickiewicza, „Treny” (1979) Jana Kochanowskiego, „Bracia Karamazow” (1979-80) Fiodora Dostojewskiego, … i „Dekameron” (1980) Giovanniego Boccaccio, „Samuel Zborowski” (1981) Juliusza Słowackiego, „Śpiewnik domowy” (1982-1983) Stanisława Moniuszki i „Komedia pasterska” (1982-1983) Jana Andrzeja Morsztyna. W stanie wojennym Kamiński brał udział w przedstawieniach Teatru Domowego, który istniał poza oficjalnymi strukturami jako wyraz sprzeciwu wobec komunistycznej władzy.

W latach 1983–2000 Kamiński był związany z Teatrem Ateneum, gdzie zadebiutował jako reżyser przedstawieniem o szaleństwie dyskotekowej muzyki „Słodkie Miasto” (1983), był współtwórcą wraz z Wojciechem Młynarskim spektaklu „Brel” (1985). Widzowie teatralni oglądali go m.in. w głośnych inscenizacjach Adama Hanuszkiewicza: „Cyd” (1985) Morsztyna i Pierre’a Corneille, „Maria i Woyzeck” (1985-1986) według Georga Büchnera.

Występował także w teatrach warszawskich: Komedia (1989, 2002), Rozmaitości (1990), Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, gdzie odniósł sukces jako Janosik-Swój w przedstawieniu Ernesta Brylla „Na szkle malowane” (1993) w reżyserii Krystyny Jandy oraz zagrał w swojej autorskiej sztuce „Romans” (1996) w reżyserii Roberta Glińskiego, Muzycznym „Roma” (1999), Studio Buffo jako pan Capuleti w musicalu Janusza Józefowicza „Romeo i Julia” (2004) oraz Rampa na Targówku (2006). Od roku 1997 powrócił do Teatru Narodowego.

W telewizji aktor zyskał popularność rolą pełnego werwy, ale i romantyzmu malarza Jerzego Zawidzkiego w serialu Kazimierza Tarnasa „Szaleństwa panny Ewy” według powieści Kornela Makuszyńskiego (1983). Oprócz tego na dużym ekranie grał między innymi w dramacie Barbary Sass „Bez miłości” (1980), w powracającym do czasów stalinowskich obrazie polskiej prowincji „Niech cię odleci mara” Andrzeja Barańskiego (1982), w telewizyjnej „Ceremonii pogrzebowej” Jacka Bromskiego (1984), a wreszcie w sensacyjnych „Tanich pieniądzach” Tomasza Lengrena (1985). Sukcesem okazały się role w komediach „U Pana Boga w ogródku” (2007) i „U Pana Boga za miedzą”. Wystąpił także w „Prostej historii o miłości” Arkadiusza Jakubika (2010), a także w serialach telewizyjnych „M jak miłość”, „Doręczyciel” czy „Bulionerzy”.
Od 2009 roku aktor prowadzi w Warszawie własny Teatr Kamienica.

Paź
27
nie
Spacer: radomski modernizm XX-lecia międzywojennego @ ulice Radomia
Paź 27@12:00 – 16:00
Spacer: radomski modernizm XX-lecia międzywojennego @ ulice Radomia

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy ze Stowarzyszeniem Droga Mleczna zaprasza na pierwszy z trzech spacerów poświęconych przykładom radomskiego modernizmu XX-lecia międzywojennego.

Podczas spaceru:
– poznamy najbardziej modernistyczną ulicę Radomia,
– dowiemy się gdzie znajduje się najstarszy w Radomiu modernistyczny budynek dydaktyczny,
– dowiemy się w którym miejscu znajduje się najwyższy “przedwojenny wieżowiec”;
– zapoznamy się z postaciami słynnych radomsko – warszawskich architektów m.in. Alfonsem Pino oraz Kazimierzem Prokulskim i innymi.

Wstęp wolny.
Miejsce zbiórki podamy niebawem.

Paź
30
śr
Czarownice na Ziemi Radomskiej w XVI–XVIII w. @ PTTK Radom
Paź 30@18:00 – 19:00
Czarownice na Ziemi Radomskiej w XVI–XVIII w. @ PTTK Radom

30 października odbędzie się wykład Czarownice na Ziemi Radomskiej w XVI–XVIII wieku

Na wykład Magdaleny Kowalskiej-Cichy, dotyczący staropolskich procesów o czary zaprasza Oddział Miejski PTTK w Radomiu.

Miejsce i organizator: PTTK Oddział Miejski w Radomiu, ul. Traugutta 46/48

Początek o godz. 18.

Czy to możliwe, żeby nieodmiennie kojarzące się z Górami Świętokrzyskimi czarownice, zamieszkiwały również ziemię radomską? Oczywiście, że tak! Jedną z nich była Barbara z Radomia. Przeprowadzony przeciwko niej proces, toczył się przed sądem miejskim w Kaliszu w 1580 roku i zakończył spaleniem kobiety na stosie. Według niektórych, w wyniku przeprowadzonego w 1625 roku w Kozienicach procesu o czary, na stosie miało spłonąć aż siedem kobiet! W 1639 roku sędziowie ze Skrzyńska zajmowali się z kolei oskarżeniem przeciwko Zofii Filipowiczowej, która miała rozkochać w sobie, a następnie uśmiercić, szlachcica Jana Podlodowskiego (spokrewnionego z Dorotą Podlodowską, żoną poety Jana Kochanowskiego).

Kim były te posądzane o czary kobiety? Kto i dlaczego oskarżył je o uprawianie magii? Między innymi na te właśnie pytania spróbuje odpowiedzieć pochodząca z Radomia Magdalena Kowalska-Cichy, badaczka zajmująca się historią procesów o czary w południowo-wschodniej Polsce.

Lis
3
nie
Wkręć się w teatr: Zielony Kopciuszek @ Kuźnia Artystyczna
Lis 3@10:00 – 13:00
Wkręć się w teatr: Zielony Kopciuszek @ Kuźnia Artystyczna

“Zielony Kopciuszek” Teatru Kultureska to interaktywny spektakl muzyczny dla dzieci, który dzięki licznym piosenkom, konkurencjom i animacjom przeniesie maluchy w świat baśni o Kopciuszku, jakiej dotąd nie znały…

Przedstawienie ma charakter bajki o tematyce ekologicznej – przypomina najmłodszym, jak ważny jest szacunek wobec przyrody, a także uczy, jak o nią dbać.

Okrutny los skazał Kopciuszka na mieszkanie z macochą i dwójką brzydkich sióstr. Dobra bohaterka nie rezygnuje jednak z marzeń. Zawsze przecież może liczyć na wsparcie zabawnych przyjaciół – Motylka Emilki i Szczurka Burka. Dzięki nim w spektaklu wszystko potoczy się jak w bajce – magiczna przemiana w księżniczkę pozwoli Kopciuszkowi dotrzeć na bal, na którym spotka wymarzonego księcia. Zgodnie z treścią bajki o Kopciuszku, czar pryśnie o północy. Dlaczego? Bo królewicz okaże się Księciem von Bałaganem, który nie dba o przyrodę. Kopciuszek nie chce żyć w królestwie, nad którym unosi się smog, a ludzie nie segregują śmieci. Jak odnaleźć drogę do serca Kopciuszka, rozkochanego w czystej naturze? Wraz z dziećmi Książę będzie poszukiwał odpowiedzi na to pytanie.

Przedstawienia o godz. 10 i 12.

Bilety: normalne po 10 zł, rodzinne po 30 zł na biletyna.pl i w kasie Kuźni Artystycznej.
Wkrótce w sprzedaży!

Na wydarzenie dostępne są także bilety zniżkowe wyłącznie dla posiadaczy „Karty Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością”.
Kupując bilet, wybieracie godzinę spektaklu. Liczba miejsc ograniczona!

Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5

Lis
7
czw
Gość Marty Od Aniołów @ Galeria pod Aniołem
Lis 7@18:00 – 21:00
Gość Marty Od Aniołów @ Galeria pod Aniołem

Gość Marty od Aniołów – pod taką nazwą odbędzie się wydarzenie w Galerii pod Aniołem, w czwartek, 7 listopada

Na wydarzenie zaprasza Stowarzyszenie Miejska Partyzantka Geriatryczna.

Gospodyni Galerii, Marta Sokół, przedstawi prace fotograficzne Ewy Rozińskiej.
Szczegóły projektu są tajne, jak to bywa przy działaniach Partyzantki, więc wszyscy przychodzą na własne ryzyko i odpowiedzialność.

UWAGA! Ponieważ po Partyzantach można spodziewać się wszystkiego, więc wstęp wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Lis
10
nie
Wkręć się w muzykowanie: Calineczka @ Kuźnia Artystyczna
Lis 10@10:00 – 13:00
Wkręć się w muzykowanie: Calineczka @ Kuźnia Artystyczna

Wkręć się w muzykowanie: Calineczka to kolejne spotkanie, w ramach którego odbywają się familijne muzyczne opowieści „ence-pence” pod hasłem „Muzyczne podróże po Krainie Bajek i Baśni”

Tym razem wraz z Calineczką udamy się w niezapomnianą muzyczną podróż, usłyszymy, o czym śpiewa ropucha, zamienimy się w motyle, poznamy rodzinę chrabąszczy, uwijemy pajęczynę z zaprzyjaźnionym pająkiem, odwiedzimy dom myszki, spotkamy kreta, a na zakończenie wraz z jaskółką przeniesiemy się do magicznej kwiecistej krainy.

Dzieci w sposób aktywny doświadczają ciekawych przygód, gdzie taniec zaplata się z dźwiękiem, ruch z kolorem, słowo z gestem, a to wszystko razem tworzy wspaniałą zabawę, dając mnóstwo radości.

Prowadzenie: Kinga Bobienko

Przedstawienia o godz. 10 i 12.

Lis
11
pon
Superoes z okazji Święta Niepodległości @ Automobilklub Radomski
Lis 11@09:00 – 18:00
Superoes z okazji Święta Niepodległości @ Automobilklub Radomski

„Superoes z okazji Święta Niepodległości” – otwarta impreza samochodowa dla kierowców amatorów.