Czego nie chce finansować firma leasingowa? Dowiedz się, z czym możesz mieć trudności
Leasing jest powszechnie uważany za najpopularniejszy sposób finansowania różnych środków trwałych. Najczęściej spotykany jest przy finansowaniu auta, jednak za jego pomocą można pozyskać także sprzęt elektroniczny, maszyny i narzędzia specjalistyczne, a nawet nieruchomości. Mimo że jest łatwiej dostępny niż kredyt, nawet leasing może się okazać trudny lub niemożliwy do uzyskania. Dowiedz się co i dlaczego może nie zostać sfinansowane w ten sposób.

Własność finansującego – gdzie haczyk?

W przypadku większości form leasingu to finansujący pozostaje właścicielem środka trwałego, a leasingobiorca jedynie z niego korzysta. Ze względu na większą kontrolę nad użyczanym mieniem, firma leasingowa może finansować potrzeby przedsiębiorcy chętniej niż bank.

Jest jednak druga strona medalu – leasingobiorca zawsze może zwrócić przedmiot umowy właścicielowi, np. poprzez decyzję o braku wykupu środka trwałego, z którego korzystał. Podmiot finansujący zostaje wtedy ze środkiem, który musi ponownie wykorzystać, aby generować zysk. I tu mogą pojawić się schody – bo o ile na samochód osobowy lub popularną maszynę budowlaną nietrudno będzie znaleźć chętnych na rynku wtórnym, tak w przypadku specjalistycznego sprzętu na zamówienie może się to nie udać.

Co będzie trudne do leasingowania?

Patrząc popularność danego środka trwałego, jeśli może znaleźć innych nabywców, którym nie przeszkadza to, że sprzęt był używany, otrzymanie leasingu nie powinno stanowić większego problemu. Leasing samochodowy ma nawet uproszczone procedury, ponieważ przedmiot finansowania jest łatwo zbywalnym i popularnym środkiem na rynku. Przyjrzyjmy się zatem przykładom, w których uzyskanie leasingu może być trudne lub nawet nieosiągalne.

  1. Przedmioty nietypowe

Maszyny i urządzenia o specjalistycznym przeznaczeniu, na które jest niskie zapotrzebowanie. Ze względu na swoje przeznaczenie mogą być trudne do wykorzystania w innej branży, a w tej, do której są przeznaczone, konkurencja jest bardzo niska.

  1. Środki trwałe z krajów azjatyckich

Sporo sprzętu w atrakcyjnej cenie można sprowadzić m.in. z Chin lub innego rynku rozwijającego się. Problemem w oczach leasingodawcy może okazać się brak wyspecjalizowanej sieci serwisowej w Polsce lub innym kraju UE, który dokonałby niezbędnych napraw. Niejasne pozostają często kwestie gwarancyjne, a także potencjalna niska jakość wykonania takiego przedmiotu.

  1. Rzeczy stare

Leasingodawcy najchętniej finansują przedmioty fabrycznie nowe, które objęte są gwarancją producenta. Im przedmiot starszy, tym szanse na leasing maleją. Bazując na przykładzie aut, pojazd powinien nie przekraczać wieku 4-5 lat, a łączny wiek samochodu razem z leasingiem wynosić mniej niż 8-10 lat. Wyjątkiem mogą być maszyny specjalnego przeznaczenia, które mimo wieku są chodliwe na rynku.

Komentarze

TAG


CLOSE
CLOSE