full screen background image

Dotacje na sport w radomskim subregionieNa budowę boisk, bieżni, skateparków, placów zabaw czy torów sportowych samorząd Mazowsza przeznaczył 10 mln zł. Umowy podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, a także przedstawiciele gmin i powiatów z Mazowsza. Wśród nich znalazło się 9 samorządów z subregionu radomskiego.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018

MIWIS MAZOWSZE 2018 to nowy program, który powstał w odpowiedzi na zgłaszane przez mazowieckie gminy i powiaty zapotrzebowanie na ulepszenie lub stworzenie nowych obiektów sportowych. Spośród wszystkich złożonych przez samorządy lokalne wniosków wybrano 69 do dofinansowania i na te inwestycje samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył prawie 10 mln zł wsparcia.

– W zeszłym roku zostaliśmy pozbawieni możliwości wpływu na bazę sportową na Mazowszu w ramach Funduszu Totalizatora Sportowego – środki i decyzje w tym zakresie przeszły do ministerstwa. W związku z tym uruchomiliśmy nasz autorski projekt na małe granty: na modernizację istniejących obiektów sportowych, ich wyposażenie oraz budowę nowych – tłumaczył marszałek Adam Struzik. – To nie są duże pieniądze – do 200 tys. zł, ale znowu kilkadziesiąt obiektów zostanie dzięki temu zmodernizowanych albo wprost uruchomionych od podstaw. I to jest taki szerszy element naszej subsydiarności, czyli pomocniczości. Postaramy się wspierać gminy i powiaty również w tym obszarze.

Dotacje dla samorządów

Wsparcie, jakie otrzymają samorządy, ma pomóc im poprawić warunki, a także zwiększyć dostępność zarówno do nowej, jak i istniejącej już infrastruktury sportowej. Dotacja obejmuje obiekty sportowe ogólnodostępne, w szczególności obiekty umożliwiające masowe uprawianie sportu oraz ogólnodostępną rekreację i integrację lokalnych społeczności. Wśród nich są boiska szkolne – ich budowa, ale też modernizacja (np. montaż oświetlenia, wymiana nawierzchni, dobudowa zaplecza sanitarno-szatniowego itp.), pumptracki (tory uwielbiane głównie przez fanów bmx-ów), skateparki oraz siłownie zewnętrzne.

– To bardzo ważne wsparcie. W wielu naszych gminach i powiatach wciąż brakuje miejsc, w których dzieci i młodzież, ale także i dorośli mogliby aktywnie spędzić czas i zadbać o swoje zdrowie. Cieszę się, że mogliśmy wygospodarować z naszego budżetu środki na ten cel – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Dotychczas w ramach różnego typu programów – w tym Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza, budowy orlików czy programu z totalizatora sportowego – samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ponad 544 mln zł na rozbudowę bazy sportowej na Mazowszu. Dzięki temu wsparciu wybudowano i zmodernizowano ok. 2 tyś. obiektów.

Beneficjenci

W ramach MIWIS MAZOWSZE 2018 umowę podpisało aż 41 beneficjentów. Wśród nich znalazło się 9 samorządów z subregionu radomskiego: powiaty białobrzeski, szydłowiecki i zwoleński oraz gminy: Chotcza, Jastrząb, Jedlińsk, Przytyk, Tczów, Wierzbica.

Komentarze