Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Przekonaj się, że możesz mieć tanie OCWażna polisa OC to obowiązek każdego kierowcy. Chociaż ceny ubezpieczenia przestały osiągać niebotyczne kwoty, nadal w niekorzystnej sytuacji są osoby młode ubezpieczające swój pierwszy pojazd. Składki bywają wysokie, co jest efektem szacowanego ryzyka ubezpieczeniowego. Wcale jednak tak być nie musi – poznaj sposoby na tanie OC.

Nie jest tajemnicą, że ubezpieczenie komunikacyjne dla młodych może być nawet kilkakrotnie wyższe w porównaniu ze składką opłacaną przez doświadczonych kierowców. Powód jest prosty: wynika to z ryzyka ubezpieczeniowego. Statystyki jednoznacznie pokazują, że osoby młode powodują znacznie więcej kolizji i wypadków drogowych. Związane to jest z ich brawurą, brakiem doświadczenia i umiejętności reagowania na nieprzewidziane zachowania innych kierowców na drodze.

Ile kosztuje OC dla młodych kierowców?

Trudno wskazać jedną konkretną kwotę ubezpieczenia OC, ponieważ jest to kwestia całkowicie indywidualna. Jednak, jak pokazuje raport przygotowany przez Rankomat.pl, młodzi kierowcy płacą nawet 3-krotnie więcej (dane na okres I półrocza 2019 roku). Średnia wysokość składki wynosi 1575 zł. Dla porównania – kierowcy w wieku powyżej 56 lat płacą tylko 583 zł.

Jak kupić tanie OC dla młodego kierowcy?

Nikt nie lubi przepłacać – tym bardziej młodzi kierowcy, którzy mają ograniczone budżety. Na szczęście – dzięki kilku prostym krokom – można sporo zaoszczędzić.

  • Porównanie dostępny ofert

Czy wiesz, że każdy ubezpieczyciel ustala ceny na podstawie własnej polityki wewnętrznej? Dlatego nie możesz wychodzić z założenia, że wszędzie jest tak samo drogo. Warto porównać dostępne oferty, aby się o tym przekonać.

Nie musisz przy tym samodzielnie zbierać danych – wystarczy, że skorzystasz z porównywarki internetowej. Twoja rola sprowadza się jedynie do wypełnienia formularza – trzeba podać dane swoje i ubezpieczanego auta. Potem nie pozostaje nic innego jak czekać na informację zwrotną – w ciągu kilkunastu sekund otrzymujesz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy wybrać najtańszą, ponieważ w przypadku OC wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony ani sumy gwarancyjne.

  • Wybór ubezpieczyciela z ofertą skierowaną do młodych

Należy wiedzieć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe szczególnie przychylnie patrzą na młodych kierowców. Oferują konkurencyjne składki, które są sporo tańsze. Przykładem mogą być takie firmy jak:

  • Wykupienie ubezpieczenia jako współwłaściciel auta

Jeżeli chcesz oszczędzić na polisie komunikacyjnej, warto pomyśleć o zarejestrowaniu i ubezpieczeniu pojazdu wraz ze współwłaścicielem. Najlepiej, jeśli będzie to doświadczony kierowca, co pozwoli na uzyskanie zniżki u ubezpieczyciela.

Należy wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe niejako sumują zwyżki i zniżki obu ubezpieczających. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Warto pamiętać, że ustanowienie współwłasności będzie wiązało się z podpisaniem umowy darowizny. Jeśli zostanie ona podpisana przez osoby spokrewnione ze sobą (I stopień pokrewieństwa), wówczas nie trzeba będzie uiszczać podatku.

To jednak nie koniec konsekwencji związanych z ustanowieniem współwłasności. Znaczenie ma to, co się stanie z wysokością składki, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego spowodowanego przez jednego z kierowców. W takim przypadku zniżki tracą oboje kierowcy, niestety. W praktyce może oznaczać to wyższą składkę OC nie tylko na samochód biorący udział w kolizji, ale również na pozostałe pojazdy ubezpieczającego.

Pamiętaj! Tylko od Ciebie zależy, ile w przyszłości zapłacisz za ubezpieczenie OC. Jeśli będziesz bezpiecznym kierowcą, masz szansę na uzyskanie sporych zniżek – nawet do 60% w skali kilku lat. Zobacz więcej na https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/

 

Komentarze