full screen background image

Kupujesz zabytkowy samochód? Sprawdź, na co zwrócić uwagęKlasyki to wiekowe samochody, po wielu przejściach, a stan techniczny niektórych może pozostawiać wiele do życzenia. Mimo wszystko ich popularność stale rośnie, a chętni znajdują się nawet na najbardziej wysłużone modele. W końcu niektóre z nich wystarczy lekko odrestaurować, by cieszyły oko na nowo. Dopiero co rozpoczynasz swoją przygodę z zabytkowymi samochodami i szukasz egzemplarza z potencjałem, w który rzeczywiście warto zainwestować?

Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby nie kupić motoryzacyjnego bubla.

Poszukiwania klasyka można rozpocząć od przejrzenia internetowych portali aukcyjnych. Wystarczy wpisać właściwą frazę, a naszym oczom ukażą się dziesiątki ofert samochodów z kraju i zagranicy. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest też skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się wyszukiwaniem, kupowaniem, sprowadzaniem i renowacją starych samochodów, a takich firm w Polsce nie brakuje.

Czy na pewno jest oryginalny?

Jednym zależy na charakterystycznych dla zabytkowego samochodu żółtych tablicach rejestracyjnych, innym niekoniecznie, jednak i tak każdy powinien wiedzieć, że nie każdy stary pojazd może takowe otrzymać. By zatem już na starcie nie stracić możliwości wpisania auta na ogólnopolską listę zabytków, warto sprawdzić, w jakim stopniu jest ono zgodne z oryginałem. Ponadto trzeba być świadom, że aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, musi składać się przynajmniej z 75 proc. oryginalnych części. W egzemplarzu, którego kupnem jesteś zainteresowany, na tanie zamienniki wymienione zostały tylko detale? Nie daj się zwieść pozorom! Już samo znalezienie dywaników czy lusterka bywa trudne, a zakup bardzo kosztowny.

Czy posiada niezbędną dokumentację?

Papiery do samochodu przydadzą się nie tylko wtedy, gdy zamierzasz zarejestrować swój samochód jako zabytkowy. Kompletna dokumentacja pozwala bez przeszkód załatwić wszelkie sprawy urzędowe, jednocześnie podnosi wartość auta. Klasyk powinien mieć więc dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu. Przydadzą się też wszelkie rachunki i faktury dotyczące wymiany poszczególnych części, a nawet zdjęcia obrazujące, jak zmieniał się wygląd samochodu na przestrzeni lat.

Nie licz na to, że uda Ci się kupić zabytkowy samochód w doskonałym stanie za przysłowiowe grosze. Owszem, trafiają się takie okazje, ale ostatnio coraz rzadziej. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak duży potencjał inwestycyjny tkwi w klasykach. Pamiętaj również o dodatkowych kosztach wynikających np. z ubezpieczenia. Przykładowe ubezpieczenie dla zabytkowego samochodu znajdziesz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Komentarze