Lotnisko Radom

Lotnisko Radom to podstawowa inwestycja realizowana obecnie w Radomiu i regionie.

Port lotniczy Radom

Lotnisko w Radomiu zostało przejęte przez PPL w 2018 roku. Po tym wydarzeniu rozpoczęła się procedura przygotowawcza do budowy nowego portu lotniczego.
Zagadnienia te tłumaczyli na naszej antenie Prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski i wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan.
Budowa lotniska Radom Sadków obejmuje wykonanie terminala i drogi startowej oraz układu drogowego.

Port lotniczy w Radomiu

Lotnisko Radom ma zostać uruchomiony w listopadzie 2020 roku. Ponieważ będzie dwa razy większy od obecnego lotniska w Modlinie w ramach prac budowlanych przede wszystkim zostanie wydłużona droga startowa do 2.500 metrów. Zostanie zbudowana nowa droga kołowania. W ramach prac budowlanych na lotnisku Radom Sadków zostanie stworzonych 11 miejsc postojowych wokół terminala. W nich uwzględniono 2 stanowiska dla statków powietrznych kodu E. Zostanie również  zbudowane stanowisko odladzania dla 2 statków powietrznych kodu C lub 1 kodu E. Projekt zakłada zbudowanie magazynu urządzeń naziemnych (handling). Lotnisko Radom będzie miało możliwość pracy w systemie 24/7. Powstaną również 2 niezależne wjazdy na lotnisko.

Rozbudowa lotniska Radom

obejmuje także wybudowanie dróg dojazdowych do lotniska. Powstaną one od strony północnej ale i południowej. Aby dojazd do lotniska był wygodny planowana jest budowa dwóch parkingów krótkoterminowych. Parking długoterminowy zlokalizowany będzie w południowej części lotniska. Ten ostatni dysponujący pojemnością 3000 miejsc postojowych. Pasażerowie będą również dowożeni do budynku terminala autobusem kursującym w systemie wahadłowym ale nie powinno to powodować zatorów w obsłudze.
Nowy terminal lotniska Radom Sadków jest najbardziej skomplikowaną inwestycją. Lotnisko Radom Sadków ma zapewnić obsługę 3 milionów pasażerów rocznie (biorąc pod uwagę znaczącą sezonowość ruchu) oraz umożliwiać wykonywanie 70 operacji dziennie.