full screen background image

Spotkanie z wicekonsul USA w JedlińskuW Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jedlińsku odbędzie się spotkanie z wicekonsul działającą przy Ambasadzie USA w Warszawie – Karoliną Orton. Temat prezentacji to „100 Lat Razem: Ludzie, Historia, Przyszłość”. Wydarzenie związane jest z setną rocznicą ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Polską.

– Czwartkowe spotkanie adresowane jest przede wszystkim do lokalnej młodzieży z Jedlińska – mówiła Karolina Adamczyk, koordynator American Corner Radom. – Będzie to już drugie spotkanie w naszym regionie, które jest częścią ogólnopolskiego, wielomiesięcznego projektu organizowanego przez ambasadę USA w Warszawie oraz przez konsulat w Krakowie. Akacja poświęcona jest setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także setnej rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a USA. Co prawda rocznica ta wypada w 2019 roku, ale obchody tego wydarzenia zaczęły się już 6 grudnia 2017 roku. Wtedy miała miejsce oficjalna inauguracja jubileuszu – opisywała Karolina Adamczyk.

W ramach akcji pod hasłem „100 Lat Razem: Ludzie, Historia, Przyszłość”, amerykańscy dyplomaci zaczęli podróżować po całej Polsce. Radom, obok Krakowa, Gdańska, Wrocławia czy Łodzi był jednym z miast, które wzięły udział w oficjalnych uroczystościach prowadzonych m.in. przez Ambasadora USA Paula Jones’a. Od grudnia zeszłego roku amerykańscy prelegenci odwiedzają każde województwo, by wspólnie z Polakami świętować obie rocznice. Na każdym ze spotkań dyplomaci podsumują minione sto lat relacji polsko-amerykańskich. Wszystkie wystąpienia dostosowana są do konkretnej grupy odbiorców, z którymi w danym miejscu spotykają się pracownicy Ambasady bądź konsulatu. Założeniem programu są odwiedziny 100 miast w całej Polsce w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Spotkanie z Karoliną Orton w Jedlińsku odbędzie 24 maja o godz. 10:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym.

Komentarze