Ubezpieczenie OC samochodu bez zniżek – ile kosztuje i od czego uzależniona jest kwota składki?Każdy kierowca może uzyskać zniżki, od kwoty, która według obliczeń powinien zapłacić za OC. Często takie upusty uzależnione są między innymi od liczby lat bezszkodowej jazdy. Co jeszcze biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe?

Co wpływa na wysokość opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, o ustawowo określonym zakresie. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do kupienia OC. Jednocześnie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wszystkim swoim klientom dokładnie taki sam zakres opieki, ale bardzo różnie oceniają ryzyko, które wiąże się z ubezpieczeniem konkretnej osoby i pojazdu. Właśnie te różnice decydują o wysokości składki w danej firmie. Są jednak pewne zasady, którymi kierują się wystawcy polis.

Samochód – co wpływa na składkę?

Przede wszystkim ważny jest model a także marka pojazdu. Ze statystyk jasno wynika, że kierowcy niektórych pojazdów dużo częściej niż inni powodują stłuczki i wypadki. Ważnym aspektem jest także rok produkcji pojazdu. Im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo, że jakiś jego element może nie zadziałać prawidłowo. Istotnym czynnikiem jest to czy korzystamy z samochodu jedynie kilka dni w miesiącu, czy też wykorzystujemy go do częstych i długich podróży każdego dnia. Nie bez znaczenia jest też pojemność silnika. Im szybsze, bardziej zrywne auto, tym większa szansa, że może uczestniczyć w wypadku. Warto zwrócić uwagę na te wszystkie czynniki jeszcze przed zakupem wymarzonego pojazdu. Jeśli nie mamy potrzeby dynamicznej jazdy, podróżujemy na krótkie dystanse to warto wybrać popularną markę z średniej półki cenowej. Co roku publikowane są również zestawienia, które pokazują, jakie modele danych pojazdów mają jedne z najtańszych OC.

Kierowca – co wpływa na składkę?

Rzecz jasna nie na wszystkie czynniki mamy wpływ. Towarzystwo ubezpieczeniowe zapyta nas również o: wiek, płeć, datę otrzymania prawa jazdy, liczbę dzieci w gospodarstwie domowym (również tych, które ukończyły 18 lat, ale nie ukończyły 26 lat), stan cywilny, zawód oraz historię ubezpieczenia. Jeśli takiej historii nie mamy, to automatycznie ubezpieczyciel uzna nas za bardziej prawdopodobnych sprawców wypadku. Musimy też wiedzieć, że w związku z tym, wszystkie powyżej wymienione czynniki mogą zaważyć o kwocie składki. Dla ubezpieczyciela statystycznie najbezpieczniejszymi kierowcami są osoby pozostające w związku małżeńskim, z dziećmi, wykonujący pracę niezwiązaną z aktywnym i częstym przemieszczaniem się. Im więcej lat jeździmy oraz nie powodujemy wypadków, tym lepiej ocenia nas firma wystawiająca polisy.

Więcej o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym dowiesz się z pytań i odpowiedzi na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Przejdźmy jednak do konkretów, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?  Przyjrzyjmy się wyceni składek dla 30-letniego właściciela Daci Logan z Zielonej Góry o ustabilizowanym trybie życia. Załóżmy dwie sytuacje: jedna to 8 lat jazdy i uzyskane za to zniżki, druga wycena będzie obejmowała wypadek, a co z tym idzie – utratę upustów.

Przy bezszkodowej jeździe ubezpieczyciele przedstawili następujące oferty pakietów np.:

  • OC+Assistance 265 zł w firmie Gefion,
  • OC+NNW 536 zł w firmie Benefia.

Natomiast po utracie zniżek, najtańsze oferty obejmowały np.:

  • OC+Assistance 612 zł w firmie AXA,
  • OC 728 zł w firmie Gefion.  

Ubezpieczenia na raty

W przypadku OC można je u niektórych ubezpieczycieli zakupić na raty. Jest to jednak dość drogi sposób zakupienia polisy. Czasem ubezpieczenie jest droższe nawet o 30%! Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają odpowiednich środków na jednorazową zapłatę całości wyliczonej składki za 12 miesięcy.

Ubezpieczenie utraty zniżek

Tak to jest możliwe! Jeśli wykupimy taką opcję to nawet, gdy spowodujemy wypadek, zachowamy wszystkie dotychczas wypracowane upusty. Oczywiście, takie ubezpieczenie jest droższe, ale jeśli często powodujemy bardzo drobne stłuczki może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem.

KomentarzeCLOSE
CLOSE