WOT z siedzibą w RadomiuJednostka Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miała swoją siedzibę w Radomiu. Konflikt między miastem a ministerstwem został rozwiązany.

Konflikt między władzami Radomia a Ministerstwem Obrony Narodowej spowodował Sąd Rejonowy, który mieścił się przy ulicy Struga. Ministerstwo chciało, aby miasto przekazało budynek pod siedzibę nowej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej. Magistrat jednak odmówił. Swoją decyzję władze Radomia tłumaczyły tym, że budynek sądu został przeznaczony do rozbiórki, a w jego miejsce powstanie węzeł komunikacyjny obsługujący Radomskie Centrum Sportu.

Minister Antoni Macierewicz poinformował w czwartek, 14 września, że VI Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miała swoją siedzibę na terenie jednostki wojskowej na radomskim Sadkowie.  Prezydent Radosław Witkowski jest zadowolony z decyzji ministra. Twierdzi również, że miasto ściśle współpracowało  z wojskiem w poszukiwaniach najlepszej siedziby dla nowej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej. Magistrat przedstawił ministerstwu pięć propozycji , które powinny spełnić wymagania wojskowych.

– Decyzja o wybraniu terenu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie na siedzibę nowej jednostki to bardzo dobry wybór.  Pan minister Antoni Macierewicz został wprowadzony w błąd przez osoby, które twierdziły, że współpraca z naszym miastem źle się układa. Przedstawiliśmy pięć dobrych lokalizacji spełniających oczekiwania strony wojskowej. Jednocześnie cały czas słyszeliśmy, że najlepszym miejscem będzie teren na Sadkowie. Potwierdza to zresztą praktyka krajowa, gdzie większość jednostek WOT jest lokalizowana na terenach istniejących jednostek wojskowych posiadających wymaganą infrastrukturę techniczną. W naszym przypadku jest też dodatkowy plus. Myślę, że decyzja o ulokowaniu tu Wojsk Obrony Terytorialnej przetnie wszelkie spekulacje na temat możliwego przeniesienia Orlików do Dęblina i pozwoli rozwijać się radomskiej jednostce – powiedział prezydent Witkowski.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zarzucili Prezydentowi Radomia, że nie chce współpracować z ministerstwem, ponieważ wywodzi się z Platformy Obywatelskiej. Radom to drugie miasto, z którym Ministerstwo Obrony Narodowej nie mogło dojść do porozumienia w sprawie siedziby jednostki WOT. Posłowie PiS podczas sejmowej dyskusji zarzucili Radosławowi Witkowskiemu, że woli wyburzyć budynek dawnego Sądu Rejonowego niż oddać go do dyspozycji wojska.

– Tu nie było z naszej strony jakiejkolwiek niechęci. Była współpraca, a jednocześnie twarde realia. Strona wojskowa od początku była świadoma sytuacji i mam wrażenie, że podzielała nasze zdanie w tej kwestii. Wojsko samo nie wyobrażało sobie sytuacji, w której co tydzień, w sąsiedztwie siedziby WOT miałoby się gromadzić po kilka, czy kilkanaście tysięcy kibiców. Dlatego uważam, że wybór jednostki na Sadkowie to bardzo dobry wybór – wyjaśnił prezydent.

Radomska jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej powinna powstać do końca 2017 roku. Swoją siedzibę będzie miała na Sadkowie, na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Komentarze