WYSTAWA Z PRĄDEM

Urządzenia i aparaty elektrotechniczne, papiery wartościowe, zdjęcia i pamiątki związane z dawną elektrycznością, zwłaszcza z historią Elektrowni Miejskiej w Radomiu – to wszystko będziemy mogli zobaczyć na wystawie „Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1946”.

Jeżeli w domowych zbiorach posiadasz przedmioty i pamiątki związane z przedwojenną Elektrownią w Radomiu, podziel się nimi i wesprzyj międzynarodową wystawę, do czego zachęca Tomasz Staniszewski – kurator wystawy. Mogą to być stare fotografie, dokumenty, a nawet żarówki z tamtego okresu. Liczy się autentyczność przedmiotów i przede wszystkim chęć podzielania się unikatowymi zbiorami.

Celem wystawy jest nie tylko pokazanie w kontekście historycznym jak wyglądały początki elektryfikacji polskich miast, ale również uczczenie pamięci prof. Włodzimierza Krukowskiego, wybitnego radomianina, który zasłynął w dziedzinie elektrotechniki. Jak mówił prof. Politechniki Warszawskiej Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej, Mariusz Malinowski – prof. Krukowski był jedynym z najwybitniejszych polskich elektrotechników urodzonych w XIX wieku, który zasłużył się w dziedzinie miernictwa elektrycznego – pierwsze mierniki energii elektrycznej były zaprojektowane przez prof. Krukowskiego.

Pierwsza część wystawy  „Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1946” będzie poświęcona pamiątkom związanym z Elektrownią Miejską w Radomiu, natomiast druga część – dawnej elektrotechnice. Zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wyglądały dawne urządzenie elektrotechniczne takie jak żarówki, lampy czy mierniki prądu w czasach przedwojennych i starszych. Kolejną częścią wystawy będzie galeria, w której zostaną umieszczone przedwojenne grafiki obrazujące zastosowanie elektryczności w tamtych czasach, mówił Tomasz Staniszewski.

Inauguracja wystawy „Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1946” odbędzie się 08 listopada w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA.

W sprawie przedmiotów i pamiątek związanych z przedwojenną Elektrownią w Radomiu należy kontaktować się z kuratorem wystawy, Tomaszem Staniszewskim, telefonicznie pod numerem: 601 244 130 lub osobiście pod adresem: Radom, ul. Limanowskiego 52.

Komentarze