Zbliżenia – Toksyczna miłość – K.A. Zysk

„Toksyczna miłość”, konkurs w bibliotekach, a także ciekawostka od Muzeum im. Jacka Malczewskiego – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia. Zapraszam Małgorzata Pawlak

„Toksyczna miłość” K.A. Zysk została wydana we wrześniu 2020 roku przez wydawnictwo WasPos.

Z okładki:

Dwudziestotrzyletnia Klara Wysocka postanawia wyjechać do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia. Osiedla się w Leeds, gdzie poznaje przystojnego policjanta Johna, w którym praktycznie od razu się zakochuje. Nie sądziła, że gdy z nim zamieszka, jej życie przerodzi się w istny koszmar. Za zamkniętymi drzwiami odgrywa się totalne piekło.

Kiedy dziewczyna traci już wiarę w to, że jakiś rycerz na białym koniu przybędzie, by ją ocalić, na jej drodze pojawia się Sawyer, który za wszelką cenę będzie starał się uwolnić ją z rąk bestii.

Czy Klara zdoła uciec i zaznać upragnionego spokoju z dala od domu, w którym przeszła przez prawdziwą gehennę?

 

Dziękuję wydawnictwu WasPos za egzemplarz recenzencki.

 

„Witryna” w KDK

 

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na 5. spotkanie literackie on-line z cyklu „Witryna”, które odbędzie się w sobotę, 10 kwietnia o godz. 15 za pośrednictwem kanału YouTube Kozienickiego Domu Kultury. Dodatkowo materiał udostępniony zostanie w serwisie społecznościowym Facebook Kozienickiego Domu Kultury.

W programie:

prezentacja kozienickiej i radomskiej poezji
spotkanie z radomskim młodym poetą Maciejem Bujanowiczem

 

Maciej Bujanowicz (ur. 1999 r.) – student filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Członek Koła Młodych w krakowskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor trzech książek poetyckich: Synkretyzm nocy (2016), Reloveution (2017), Łazarz (2018). Zdobywca licznych nagród w ogólnopolskich konkursach literackich m.in. pierwszej nagrody w X Konkursie Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula, pierwszej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Sprostać Wierszem”, drugiej nagrody w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Mieczysława Czychowskiego. Organizator cyklu spotkań Kawa Poezja Piwo. Współautor czterech radomskich antologii: Maski (2017), Popisani (2017), Oko (2018), Lustro (2018). Publikował m.in. w Czasie literatury, Akancie, Nestorze, Latarni Morskiej, Menażerii, Helikopterze, Polskim Kulturalnym Podziemiu.

 

O pradziejach ziemi radomskiej

 

Dział Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przygotowuje publikację popularno-naukową dotyczącą pradziejów ziemi radomskiej.

Publikacja pt. ,,Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy” ma na celu przybliżenie dziejów człowieka od czasów epoki kamienia po schyłek starożytności na obszarze ziemi radomskiej (międzyrzecze Drzewiczki, Pilicy, środkowej Wisły, Iłżanki).

 

Inicjatorką pomysłu jest Małgorzata Cieślak-Kopyt kierownik Działu Archeologii. Wędrówka przez pradzieje w publikacji rozpoczyna się od najstarszego stanowiska archeologicznego w regionie – miejsca polowań  neandertalczyków nad Zwoleńką (sprzed 80 tysięcy lat), następnie wielkie kopalnie krzemienia czekoladowego – Orońsko, Wierzbicę, Tomaszów, z których surowiec był rozpowszechniany w środkowej Europie.

W publikacji zaprezentowane zostaną znaleziska pochodzące z działu archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz innych muzeów w regionie. Wszystkie zagadnienia opatrzone komentarzem. Zostaną także przedstawione najnowsze wyniki analiz specjalistycznych stanowiące istotny czynnik w poznaniu dawnych społeczności.

Prace nad publikacją wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 46 tys. zł.

 

Na zdjęciu: Gulin Młyn, epoka żelaza, badania cmentarzyska ciałopalnego, na zdjęciu dzieci zainteresowane badaniami.

 

Konkurs w bibliotece

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Ciepielowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni-Letnisko, Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku zapraszają dzieci i dorosłych o udziału w konkursie „Czy znasz życie i mowę swych przodków – zapytaj babcię, zapytaj dziadka!”. Celem tego konkursu jest przywołanie wspomnień dla mieszkańców starszego pokolenia wywodzących się ze wsi, a dla pokolenia młodszego – możliwość poznania przeszłości swoich przodków. Uczestnicy konkursu muszą odpowiedzieć na pytania zamieszczone na stronach internetowych wcześniej wymienionych bibliotek.

Wypełnione Karty Odpowiedzi należy dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni-Letnisko, Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciepielowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku do 30 kwietnia.

Komentarze