Zmarł Krzysztof Pendercki

Krzysztof Penderecki nie żyje. Zmarł dziś rano w Krakowie. Miał 86 lat.

Był najbardziej znanym polskim kompozytorem i dyrygentem współczesnym. Zdobył 4 nagrody Grammy.
Miał potężny wkład w budowę zarówno polskiej i światowej kultury. Był profesorem i rektorem Akademi Muzycznej w Krakowie.
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu nosi imię Krzysztofa Pendereckiego, a on sam był częstym gościem szkoły.

Informacja opublikowana przez ZSM w Radomiu:
„Stale przekraczaj swoje możliwości i pozostań wierny swoim ideałom.
Te słowa witają wszystkich gości naszej wspaniałej sali koncertowej – sali noszącej imię największego kompozytora naszych czasów: Krzysztofa Pendereckiego.
Z wielkim żalem przyłączamy się do pożegnania Maestro – wielkiego artysty, humanisty i człowieka, którego wkład w kulturę polską i światową jest nie do przecenienia. Gdy braknie słów zaczyna się muzyka – wspaniałe, wielkie Dzieło Profesora, twórcy bezkompromisowego, oddanego najwyższym ideałom piękna, dobra i prawdy.
Jesteśmy dumni i zaszczyceni faktem, iż nasza wspaniała sala koncertowa nosi imię Profesora. Z radością wspominamy chwile, gdy gościł między nami, przede wszystkim podczas galowego koncertu otwarcia, ale również przy kolejnych edycjach odbywającego się u nas konkursu kompozytorskiego Arboretum. Wyróżnieniem jest fakt, iż nasza szkoła uczestniczy w wyjątkowym projekcie
Program „Muzyka Naszych Czasów” organizowanym przez
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
– tegoroczny koncert, planowany pierwotnie na kwiecień, został z oczywistych względów przełożony, ale zapewniamy, iż będzie to wydarzenie wyjątkowe.Cześć Jego Pamięci!
Przemysław Zych

Krzysztof Penderecki nie żyje.

Twórczość artysty jest bardzo szeroka. Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne.
Wśród wszystkich dzieł najbardziej rozpoznawalne to  Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie) Penderecki studiował kompozycje, gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego.
W 959 roku po raz pierwszy było o nim głośno. Po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień.
Kompozycja TREN na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza to dzieła które przyniosły mu powszechne uznanie.

Swoją pierwszą operę Diabły z Loudun, premierowo wystawił w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku.
W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.

Muzyka Krzysztofa Pendereckiego chętnie była wykorzystywana przez filmowców. Możemy ją usłyszeć m.in. w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Nagrody Krzysztofa Pendereckiego

Bardzo cenił sobie nagrodę Grammy. Był nią uhonorowany 4 razy. w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku.
Ponadto nagroda Prix Italia: w 1967 i 1968 roku.
Wiekim zaszczytem było również otrzymanie od kilku uczelni zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych tytułu doctora honoris causa.
Jest również kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.

foto: profil artysty na FB

źródło: Wikipedia, FB ZSM w Radomiu

Komentarze