100-lecie Bitwy Warszawskiej – wykłady„Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej” to kampania Wojewody Mazowieckiego poświęcona obchodom 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 r. 

W ramach kampanii realizowane są wykłady historyczne w formie online, przygotowane przez pracowników Archiwum Akt Nowych i Muzeum Historii Polski oraz lekcje interaktywne prowadzone przez pracowników Archiwum Akt Nowych.

Celem kampanii jest przypomnienie, że Bitwa Warszawska jedna z najbardziej decydujących bitew w dziejach świata, rozszerzanie wiedzy o bohaterach walczących o wolną Polskę i wzmacnianie poczucia wspólnoty narodowej, czy kształtowanie postaw patriotycznych.

 

Na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dostępne są wykłady przeprowadzone przez pracowników Archiwum Akt Nowych:

– „Obrona Przedmościa Warszawskiego 1920″ prowadzony przez Pana Jarosława Stryjka

– „Mazowsze i Podlasie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921″ prowadzony przez dra Tadeusza Krawczaka

– „Żołnierze wojny polsko-bolszewickiej w szeregach ZWZ-AK” prowadzony przez Pana Mariusza Olczaka

Wykłady znajdują się TUTAJ

W najbliższych dniach zostaną opublikowane wykłady przygotowane przez Muzeum Historii Polski:

14 grudnia – „Czy potrzeba było cudu?”.

15 grudnia – „Propaganda polsko-bolszewicka”.

16 grudnia – „Wojna polsko-bolszewicka w literaturze”.

Lekcje on-line

Ponadto uczniowie dwóch szkół z województwa mazowieckiego wzięli udział w interaktywnych lekcjach online. Lekcje zostały przeprowadzone przez Jarosława Stryjka oraz Mariusza Olczaka z Archiwum Akt Nowych.

Lekcja pt. „Radiowywiad” została przeprowadzona w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Gminie Dąbrówka. Natomiast lekcja pt. „Żołnierze – ochotnicy w wojnie polsko-bolszewickiej” została przeprowadzona w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym w Gminie Nieporęt.

Lekcje dostępne są na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Komentarze