full screen background image
Search

Co? Gdzie? Kiedy?

Mar
26
wt
Pokaz filmu „Paszporty Paragwaju” @ Resursa Obywatelska
Mar 26@12:00 – 14:00
Pokaz filmu "Paszporty Paragwaju" @ Resursa Obywatelska

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Resursą Obywatelską zapraszają na pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”.

Film w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

Film wyświetlany w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Wstęp wolny.

Mar
29
pt
Debata „Tramwaj w Radomiu – za i przeciw” @ RKŚTiG "Łaźnia"
Mar 29@19:00 – 20:30
Debata "Tramwaj w Radomiu – za i przeciw" @ RKŚTiG "Łaźnia"

Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza na debatę z cyklu Salony Drogi Mlecznej. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie pomysł i idea uruchomienia w Radomiu linii tramwajowej. Spotkanie w Galerii Łaźnia.

Jakie są szanse na tramwaj w Radomiu? Jakie rezultaty mogłoby przynieść wprowadzenie nowej formy komunikacji w naszym mieście? Czy jednak koszty wprowadzenia linii tramwajowej nie byłyby współmierne do efektów? Na te oraz wiele innych pytań prelegenci postarają się odpowiedzieć na najbliższym Salonie Drogi Mlecznej.

Gościem spotkania będą m.in. dr Łukasz Zaborowski, pracownik biura planistycznego w Radomiu i wykładowca akademicki w Krakowie, autor raportu „Tramwaj dla Polski”oraz Jan Jakiel, który od ponad 20 lat zajmuje się badaniami i analizami ruchu, projektowaniem, budową i utrzymaniem infrastruktury transportowej. Niewykluczona obecność przedstawicieli władz miasta oraz MZDiK.

Spotkanie poprowadzi Mateusz Kiełczyński (Stowarzyszenie Droga Mleczna).

Wstęp wolny.