full screen background image
Search

Co? Gdzie? Kiedy?

Lip
25
czw
Naddniestrze – Natalia Kobza @ Nasza Szkapa
Lip 25@19:30 – 21:00
Naddniestrze - Natalia Kobza @ Nasza Szkapa

W czwartek, 25 lipca w Naszej Szkapie o codzienności życia w nieuznawanym państwie, polskich śladach na Dzikich Polach i koniaku z Naddniestrza opowieści snuć będzie Natalia Kobza

To w Naddniestrzu, na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej, w czarcim jarze nad Waładynką Horpyna więziła z rozkazu Bohuna Helenę Kurcewiczównę. To w Raszkowie stała też ostatnia na południowo- wschodnich Kresach Rzeczypospolitej komenda dowodzona przez młodego Nowowiejskiego. Dziś Naddniestrze to ostatni bastion ZSRR. Parapaństwo, które ogłosiło swoją niepodległość w 1990 roku, do dziś jest nieuznawane przez żadne inne państwo. Od 2000 roku mieszkańcy tego terytorium używają flagi z symboliką radziecką – z sierpem i młotem, a od niespełna 2 lat obok flagi naddniestrzańskiej wykorzystuje się też flagę rosyjską przy oficjalnych wydarzeniach.

– Zwiedzając Naddniestrze zadawałam sobie pytanie, czy tak wyglądałaby nasza rzeczywistość gdyby ZSRR nie upadł? Ulica Karola Marksa, wspomniane już sierp i młot, czerwone flagi i komunistyczne hasła… Świat gnałby do przodu, a my nadal jeździlibyśmy polonezami? Przechadzając się ulicami Tyraspolu, ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tam na początku lat 90-tych, a miasto pochłania masa zielonych drzew, które zastępują tutaj wieżowce i nowoczesne budynki – mówi Natalia Kobza.

Lip
27
sob
Halina Kunicka w Elektrowni @ MCSW Elektrownia
Lip 27@18:00 – 19:00
Halina Kunicka w Elektrowni @ MCSW Elektrownia

Halina Kunicka, znana i lubiana piosenkarka będzie gościem kolejnego Wieczoru z gwiazdą w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Halina Kunicka urodziła się 18 lutego 1938 we Lwowie. Z wykształcenia jest prawniczką. Należy do najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich piosenkarek. Szczyt jej popularności przypada na lata 60. i 70. XX wieku. Nagrała 17 albumów płytowych, które sprzedały się w nakładzie przekraczającym łącznie ponad milion egzemplarzy. Wśród nich są trzy Złote Płyty. Do jej największych przebojów należą „Orkiestry dęte”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni”.

W 2015 nakładem Wydawnictwa „Otwarte” ukazała się książka pt. „Halina Kunicka. Świat nie jest taki zły”, którą napisała Kamila Drecka.

Początek spotkania z Haliną Kunicką o godz. 18.

Impreza jest biletowana. Więcej na ten temat znajdziecie na stronie Elektrowni.

Leszek Janiszewski – wystawa rysunku satyrycznego @ Łaźnia
Lip 27@18:00 – 19:00
Leszek Janiszewski – wystawa rysunku satyrycznego @ Łaźnia

Łania zaprasza na otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Leszka Janiszewskiego

Leszek Janiszewski to artysta plastyk, urodzony w 1954 r. w Radomiu, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi, gdzie w 1984 r. otrzymał dyplom na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Już w 1980 r. nawiązał współpracę z artystą awangardowym Józefem Robakowskim, przy realizacji filmu dokumentalnego Konstrukcja w Procesie, po którym został zaangażowany jako scenograf w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a następnie w Zespołach Filmowych w Warszawie, gdzie pracował do końca lat 80. Transformacja w Polsce skłoniła go do emigracji: najpierw do Austrii, a w 1993 r. do USA,
gdzie mieszka do dziś. Rysunki satyryczne są jego ulubioną dziedziną i stanowią efekt połączenia specyficznego poczucia humoru z pasją rysowania. Głównym tematem rysunków są zaobserwowane zwroty, zachowania i gesty otaczających go ludzi. Większość rysunków powstała w atmosferze zabawy, głównie z udziałem śmiesznych skojarzeń podpartych interpretacją języka ojczystego.

Wystawa zostanie otwarta w Łaźni przy ul. Żeromskiego 56. Początek o godz. 18

Promocja książki „Zadymiarze”
Lip 27@18:00 – 19:30
Promocja książki "Zadymiarze"

Książka Zadymiarze Grzegorza Bartosa będzie miała swoją premierę podczas weekendu literackiego „Sztuka rzucania słowem” w „Fosie pełnej kultury: Do sześciu razy sztuka!”

„Zadymiarze” to książka, jakiej jeszcze w Radomiu nie było. Reportaż obyczajowy o radomskiej młodzieży w latach 80., którego punktem wyjścia jest koncert Republiki i UK Subs w hali widowiskowej RZO „Radoskór” na Waryńskiego.

To opowieść o pokoleniu, które chciało grać własną muzykę, wydawać własne pisma, żyć własnym życiem, w świecie, w którym nie było to możliwe. Kilkanaście osób opowiada o tym, jak było naprawdę. Na koncercie, ale też na co dzień, na ulicy i w domu.
Jak zdobywało się muzykę, ciuchy, gdzie poznawało ludzi i gdzie się lepiej było nie zapuszczać. Underground lat osiemdziesiątych jest w nich dziki i brudny i jest w nim bardzo dużo przemocy.

Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Artystycznej Amfiteatru.

Wstęp wolny.

Pablopavo i Ludziki w Fosie @ Amfiteatr
Lip 27@20:00 – 21:30
Pablopavo i Ludziki w Fosie @ Amfiteatr

Podczas weekendu literackiego „Sztuka rzucania słowem” w Fosie pełnej kultury „Do sześciu razy sztuka!”  wystąpią Pablopavo i Ludziki

Pablopavo urodził się w marcu 1978 r. W roku 1993 założył z kolegami pierwszy zespół. Grał i śpiewał w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba-lan.

W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany „Telehon”. Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i, co ważniejsze, sporo słuchaczy.

W 2011 roku ukazuje się drugi album Pablopavo i Ludzików – „10 piosenek”. W tym samym roku pojawił się też album „Głodne kawałki” nagrany w duecie z producentem Praczasem.

Początek koncertu o godz. 20:00

Lip
28
nie
Niedziela z archeologią @ Muzeum im.J. Malczewskiego
Lip 28@12:00 – 16:00
Niedziela z archeologią @ Muzeum im.J. Malczewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na Niedzielę z archeologią

Tematem przewodnim ,,Niedzieli z archeologią” będzie Radom Piastów i Jagiellonów. Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Skarby i tajemnice Piotrówki”. Najmłodsi dowiedzą się co to jest archeologia, co to jest zabytek archeologiczny, jak wygląda praca archeologa podczas wykopalisk, co dzieje się ze znalezionymi przedmiotami, ale przede wszystkim w przygotowanej na muzealnym dziedzińcu piaskownicy sami będą mogli poszukiwać ukrytych „skarbów”.

W Kamienicy Starościńskiej znajduje się „Ekspozycja reliktów archeologiczno-architektonicznych założenia zamku radomskiego – Dom Wedle Bramy”, która wprowadzi zwiedzających w klimat kolejnych epok: późnego średniowiecza, renesansu i okresu nowożytnego.

Program:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, ul. Rynek 11
12.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Skarby i tajemnice Piotrówki”
12.00 –16.00 „Zostań młodym archeologiem” – wykopaliska dla najmłodszych

„Rewitalizacja” Sp. Z o.o., ul. Grodzka 8 (Kamienica Starościńska)
12.00 – 16.00 Zwiedzanie wystawy „Ekspozycja reliktów archeologiczno-architektonicznych założenia zamku radomskiego – Dom Wedle Bramy”.

Wstęp 1 zł.

V Sąsiedzko-Rodzinny Piknik Integracyjny
Lip 28@12:00 – 13:00
V Sąsiedzko-Rodzinny Piknik Integracyjny

W niedzielę, 28 lipca w Rudzie Wielkiej odbędzie się V Sąsiedzko-Rodzinny Piknik Integracyjny.

Na ten dzień organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in.: pokaz straży pożarnej, prezentację udzielania pierwszej pomocy, będzie też koncert, dmuchańce dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Podczas pikniku odbędzie się charytatywna zbiórka dla Olafa Wójcickiego – małego mieszkańca Rudy Wielkiej. Chłopiec ma poważną wadę stóp i podudzia m.in.: hemimelię strzałkową, niedorozwój stóp i inne wady kostno-stawowe.

Festyn „Bezpieczni w drodze” @ Automobilklub Radomski
Lip 28@13:00 – 18:00
Festyn "Bezpieczni w drodze" @ Automobilklub Radomski

28 lipca w Automobilklubie Radomskim odbędzie się festyn Bezpieczni na drodze. Będzie też msza Autosacrum

Program Festynu:
•pokazów sprzętu i działań, w tym pokazy i szkolenia – możliwość ćwiczeń i konkursy z zakresu ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – służby medyczne;
•prezentacji, w tym: symulator jazdy motocyklem, konkursy na rowerowym torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego, projekcja filmów profilaktycznych, projekcje i prezentacje multimedialne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przyczyn wypadków -Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu;
•prezentacji Straży Miejskiej – miasteczko ruchu drogowego dla przedszkolaków – konkursy;
•wystaw statycznych i pokazów sprzętu specjalistycznego, ratownictwa drogowego itp. Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego, Policja, Straż Miejska.
jazd sprawnościowych rowerami – przejazd po rowerowym torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego;
•jazd sprawnościowo – szkoleniowych samochodem wyposażonym w troleje – symulacja poślizgu kontrolowanego – umożliwienie uczestnikom sprawdzenia posiadanych umiejętności z zakresu techniki jazdy – wychodzenia z poślizgu;
•jazd sprawnościowo – szkoleniowych samochodem z talerzem Stewarda – umożliwienie uczestnikom sprawdzenia posiadanych umiejętności z zakresu techniki jazdy – płynność jazdy;
•jazd sprawnościowo – szkoleniowych samochodem na placu manewrowym – umożliwienie uczestnikom sprawdzenia posiadanych umiejętności z zakresu techniki jazdy – manewry, m.in. parkowanie, jazda pomiędzy przeszkodami, itp.;
•jazd sprawnościowych samochodem w alkogoglach – symulacja jazdy pod wpływem alkoholu, umożliwienie uczestnikom sprawdzenia w bezpieczny sposób, jak wpływa spożycie alkoholu na zdolności psychoruchowe kierowców;
•jazd sprawnościowych motocyklami;
•pogadanek z ekspertem – psychologiem na temat wpływu alkoholu i środków odurzających na zdrowie i zagrożeń, które niosą za sobą nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego;
•porad prawnych z zakresu przepisów ruchu drogowego;
•badań kontrolnych stanu technicznego pojazdów beneficjentów przez Stację Kontroli Pojazdów Automobilklubu Radomskiego;
•prezentacji zdjęć z wypadków samochodowych;
•prezentacji i pokazu pojazdów zabytkowych (samochody, motocykle);
•występów artystycznych;
•licznych konkursów (w tym testów) o tematyce: z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, motoryzacyjnej, itp.

Przed rozpoczęciem Festynu, 28 lipca odbędzie się w Automobilklubie Msza Polowa AUTOSACRUM (planowana godzina – 11) z poświęceniem pojazdów jej uczestników.

Alberto Amati zaśpiewa włoskie przeboje @ muszla w parku Kościuszki
Lip 28@17:00 – 18:00
Alberto Amati zaśpiewa włoskie przeboje @ muszla w parku Kościuszki

W niedzielę, 28 lipca w muszli koncertowej w parku Kościuszki wystąpi Alberto Amati.

Artysta zaśpiewa włoskie przeboje.

Alberto Amati odkrył zamiłowanie do śpiewu, uczęszczając do konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Ravennie. Aktywny zarówno na polskim, jak i włoskim rynku muzycznym.

Sie
2
pt
Powietrze i mury – wystawa fotografii @ Galeria Łaźnia
Sie 2@18:00 – 20:00
Powietrze i mury – wystawa fotografii @ Galeria Łaźnia

Galeria Łaźnia zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Martyny Sobańskiej – Powietrze i mury

Wystawa fotografii Martyny Sobańskiej jest próbą pokazania jego tonów i „klimatów”, a więc zestawiając kadry ze sobą na zasadzie stylistycznego, tematycznego pokrewieństwa bądź przeciwnie, dysonansu, fotografka starała się odkryć tkankę miasta oraz jego peryferyjny charakter. „Powietrze i mury”, melancholia i kontrowersja, przestrzeń i elementy tworzące zamknięty obrazek.

Wystawa poświęcona jest miejscom i nie-miejscom, przestrzeniom wspólnym, ale takim, które posiadają intymny rys, temu co wyobrażone i temu namacalne. Zawieszenie w pustce emanujące z fotografii, dotyka także problemu definiowania własnej tożsamości. Porzucone przedmioty codziennego użytku są uniwersalnymi dowodami chwilowego istnienia. To podróż przez zakamarki miast do miejsc nieoczywistych i takich, które zostały uwiezione w bezczasie lub wyparte ze względu na szpetotę.

Martyna Sobańska jest absolwentką Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskieg, Instytutu Badań Literackich PAN oraz Społecznej Akademii Nauk. Aktywnie wspiera rozwój NGO w Radomiu, jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Droga Mleczna. Zawodowo związana z sektorem kultury w zakresie event marketingu, działań promocyjnych oraz wizerunkowych.

Sie
4
nie
II Pionkowski Dzień Pszczoły w „Bartnym Kącie”
Sie 4@14:00 – 19:00

Miłośnicy pszczół mogą się wybrać na Dzień pszczoły w Bartnym Kącie. To propozycja dla wszystkich miłośników pszczelarstwa oraz przyrody

Na Dzień pszczoły organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Sie
10
sob
2 Rajd Rowerów Wojskowych Łucznik i nie tylko @ kościół garnizonowy
Sie 10@09:00 – 23:59
2 Rajd Rowerów Wojskowych Łucznik i nie tylko @ kościół garnizonowy

Sprężyści zapraszają na 2 2 Rajd Rowerów Wojskowych Łucznik i nie tylko. Tym razem uczestnicy pojadą z Radomia do Studzianek Pancernych

 

Tam będą mieli możliwość stać się jedną z atrakcji VII Festynu wojskowego „Sierpniowe pola chwały” organizowanego przez Muzeum Studzianki Pancerne.

Do rajdu dopuszczone będą rowery wojskowe, przedwojenne rowery cywilne oraz po wcześniejszych konsultacjach inne rowery zabytkowe. Organizatorzy namawiają do jazdy w mundurach w pełnym rynsztunku lub w strojach z epoki.
Start w sobotę o godzinie 9.00, ul. Żeromskiego Radom przy kościele garnizonowym. Dystans 40 km.
W Studziankach Pancernych będzie możliwość noclegu w namiotach, które należy zabrać ze sobą.

Rajd jest imprezą bezpłatną.
Powrót do Radomia w niedzielę w godzinach popołudniowych.
Zapisy mailowo: lukaszwykrota@op.pl

Sie
15
czw
Święto Wojska Polskiego @ kościół garnizonowy
Sie 15@12:00 – 21:00
Święto Wojska Polskiego @ kościół garnizonowy

W czwartek 15 sierpnia będziemy obchodzili Święto Wojska Polskiego. Początek uroczystości w kościele garnizonowym

Program uroczystości:

godz. 12 – msza św. w Kościele Garnizonowym

godz. 12.50 – wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów na płycie
Grobu Nieznanego Żołnierza

godz. 14–21 – festyn rodzinny, organizowany przez 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego; w programie m.in. stoiska służb mundurowych, koncerty, pokaz sprzętu wojskowego, zawody strzeleckie (cyklop), degustacja grochówki wojskowej, wystawa planszowa, wystawa statyczna sprzętu wojskowego, konkursy i animacje dla dzieci, prezentacja alkogogli,
znakowanie rowerów, pokaz tresury psów, walki rycerskie, dawne mundury i broń wojskowa, pomiary ciśnienie i tętna, oznaczenie poziomu cukru we krwi.

Sie
18
nie
XX Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku @ Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego
Sie 18@11:30 – 23:30
XX Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku @ Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego

W niedzielę, 18 sierpnia na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie odbędą się jubileuszowe XX Ogólnopolskie Targi Papryki.

Wstęp wolny. Więcej szczegółów wkrótce

Sie
25
nie
Paweł Domagała zagra w Szydłowcu @ Zamek w Szydłowcu
Sie 25@19:00 – 21:00
Paweł Domagała zagra w Szydłowcu @ Zamek w Szydłowcu

Paweł Domagała zagra na zamkowym dziedzińcu

Wielbiciele Pawła Domagały mają szansę wybrać się na jego koncert do Szydłowca.

Paweł Domagała #1984tour cz. 3

Impreza jest biletowana.