full screen background image

3 x Moniuszko w skansenieKlasycznie, jazzowo folkowo – takie odsłony twórczości Stanisława Moniuszki będzie można usłyszeć w skansenie podczas koncertu 3 x Moniuszko

– Rok 2019 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku również obchodzimy 200 urodziny artysty. Dlatego postanowiliśmy uczcić te dwie okazje. W najbliższą niedzielę w skansenie będzie uczta dla ducha i ucha, podczas koncertu „3xMoniuszko”– mówi Anna Ziółek, z Muzeum Wsi Radomskiej.

Program koncertów:

MONIUSZKO KLASYCZNIE godz.14:30 w Amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej

Wystąpi Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, menadżer kultury. Pomysłodawczyni i koordynatorka cyklu koncertów „Moniuszko-pieśni, ballady i duety”, stworzyła swój projekt z okazji Roku Moniuszkowskiego 2019. Zaprosiła do niego młodych, wyróżniających się śpiewaków- głównie studentów i absolwentów Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie. Jolanta Pszczółkowska-Pawlik jest zarówno Dyrektorem Agencji Koncertowej „Pawlik Relations” – producentką nagrodzonej Grammy płyty „Night in Calisia”, ma na swoim koncie wydanie ponad 15 płyt Włodka Pawlika, organizację wielu festiwali muzycznych jak też organizację ponad 300 koncertów z projektami jazzowymi swojego męża – Włodka Pawlika jak też ze swoimi – z muzyka klasyczną. Jest również koncertująca pianistką, koncentrująca się na wykonywaniu repertuaru kameralnego i pieśniarskiego. Na swoim koncie ma nagranie dwóch płyt z cyklami F.Schuberta -Winterreise i Die Schoene Mullerin, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień w tym nominację do Fryderyka 2013 oraz tytuły Płyt Roku magazynu „Hi-Fi i muzyka” -2013 i 2015. W ostatnim czasie Jolanta Pszczółkowska-Pawlik koncentruje swoją pracę nad nagraniem wszystkich pieśni S. Moniuszki. Na swoim ma koncie trzy nagrane płyty: vol.1 – 2014, vol.2 – 2016 oraz vol.3 – 2019. Pomysłodawczyni i Dyrektor Festiwalu „Moniuszko na Trakcie Królewskim” Warszawa 2019. W 2018 roku wraz z solistami nagrała wszystkie ballady na głos i fortepian S. Moniuszki. W grudniu 2018 r. otrzymała „Perłę honorową” w dziedzinie kultury w rankingu The Polish Market.

MONIUSZKO NA FOLKOWO godz. 16: przed Dworem z Pieczysk na terenie Muzeum Wsi Radomskiej

W tej części wystąpi zespół Viklinova, który tworzy własne kompozycje, odwołujące się do tradycyjnej muzyki wokalnej i instrumentalnych z różnych części Polski. Viklinova powstała z inicjatywy Karoliny Matuszkiewicz (skrzypaczki, suczystki, wokalistki) i jest kontynuacją zespołu Karma Trio. Trio poszukując nowych jakości brzmieniowych, przekształciło się w kwartet, poszerzając swoje instrumentarium o perkusjonalia. Repertuar grupy wzbogacił się o autorskie kompozycje i interpretacje muzyki ludowej, w oparciu o indywidualne doświadczenia muzyczne każdego instrumentalisty. Skład zespołu: Patryk Walczak – akordeon, Patrycja Napierała – instrumenty perkusyjne, Jacek Mazurkiewicz – kontrabas, Karolina Matuszkiewicz – śpiew, fidele kolanowe, skrzypce.
Tym razem zespół zaprezentuje nam kompozycje Stanisława Moniuszki w folkowych aranżacjach.
Natomiast Radomska Grupa Opowiadaczy przybliży nam sylwetkę kompozytora. Poprowadzi również warsztaty prostych instrumentów muzycznych.

MONIUSZKO NA JAZZOWO godz.18 w Amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej

W tej części nie lada gratka dla fanów jazzu i Moniuszki. Wystąpi Włodzimierz Pawlik. „Pawlik/Moniuszko -Polish Jazz”
Światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki aranżując je i nagrywając w jazzowej estetyce. Muzyka z najnowszego albumu pianisty, to rozkosz dla ucha i ducha.

Otrzymujemy dzieło najwyższej próby, które zadowoli zarówno prawdziwych koneserów muzycznych, jak też szerokie grono słuchaczy. W repertuarze znajdą się prawdziwe perły twórczości moniuszkowskiej:

• Prząśniczka-pieśń, Aria Jontka z opery Halka „Szumią jodły na gór szczycie..”, Aria Skołuby z opery Straszny dwór „Ten zegar stary”, Znasz-li ten kraj-pieśń, Aria Halki z opery Halka „Gdyby rannym słonkiem..”, Pieśń wieczorna „Po nocnej rosie..”, Kum i kuma -pieśń, Matko już nie ma cię-pieśń, Motyw z kurantem z opery „Straszny dwór”
„Pawlik/Moniuszko-Polish Jazz” pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień najsłynniejszy polski zespół jazzowy „Włodek Pawlik Trio”

Koncert 3 x Moniuszko odbędzie się w niedzielę, 30 czerwca w Muzeum Wsi Radomskiej.

Kolejne koncerty z cyklu „3 x Moniuszko” odbędą się 18 sierpnia i 15 września 2019. Wtedy usłyszymy twórczość Stanisława Moniuszki – Sakralnie.

Komentarze