30 lat temu Polacy odsunęli komunistów od władzy i zagłosowali w częściowo wolnych wyborach. W Radomiu odbędą się obywatelskie obchody
4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu. Zakończyły się one zwycięstwem „Solidarności” i zapoczątkowały upadek komunizmu nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Droga do demokracji łatwa nie była, ale potrzeba wolności okazała silniejsza niż stawiane przeszkody – mówi mecenas Borysław Szlanta, który od kilkunastu lat inicjuje obchody częściowo wolnych wyborów w Radomiu.
Radomianie ruszyli do urn. Głosowali, bo poczuli że wreszcie mogą mieć wpływ na zmianę Polski.
Zwycięstwo „Solidarności” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski – dodaje mecenas Szlanta.
W Radomiu odbędą się obywatelskie obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Początek o godzinie 18:30 przy muszli koncertowej w parku im. T. Kościuszki. Będzie można porozmawiać o tym, jak zmienił się Radom. Pokaże to plenerowa mini-wystawa zdjęć „Radom 89”. w programie jest też występ Pawła Mosiołka i toast za Wolność. Uczestnicy spotkania otrzymają reprint słynnego plakatu zaprojektowanego przez Tomasza Sarneckiego.