full screen background image

500 plus nie dla każdegoCzęść radomskich rodzin wciąż czeka na 500 plus. Chodzi o rodziny, w których jedno z partnerów przebywa za granicą. Jest ich ok. 400

400 rodzin z Radomia wciąż czeka na rozpatrzenie wniosku o 500 plus. Chodzi o sytuację gdy jedno z partnerów przebywa za granicą. Takie sprawy rozstrzyga Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Trwa to od kilku do kilkunastu miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat. Dlaczego tak długo – tłumaczy Ewa Filipowicz, rzecznika prasowego wojewody mazowieckiego.

Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie 500 plus nie wie, w którym państwie przebywa drugi rodzic dziecka – mówi Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Jak podkreśla dyrektor Gierczak – zgodnie z prawem Unii Europejskiej rodzice nie mogą pobierać tego samego świadczenia na dziecko w dwóch krajach.

W Radomiu jest około 900 rodzin ubiegających się o 500 plus, w których jedno z partnerów przebywa w obcym kraju należącym do Unii Europejskiej. Ponad połowa z nich pobiera już świadczenie.

Komentarze