full screen background image
Search

6 zł w szpitalu i 4 zł w areszcie – menu uziemionych radomian


„Sytuacja w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym jest trudna i wymaga interwencji. Dzienny wsad do kotła na jednego pacjenta to 6 zł” – podkreślił minister Wojciech Skurkiewicz, kandydat PiS na prezydenta Radomia. Dla porównania dzienny koszt wyżywienia osadzonego przebywającego w Areszcie Śledczym w Radomiu to niemniej niż 4 zł.

– SOR na odcinku chirurgicznym funkcjonuje co drugi dzień – mówił Wojciech Skurkiewicz. – Brakuje lekarzy i istnieje zagrożenie dalszego funkcjonowania izby chirurgicznej. To prezydent Radomia jest odpowiedzialny za zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Brakuje lekarzy w szpitalu na Tochtermana, w tym lekarzy dyżurnych. Ta sytuacja musi ulec zmianie. Dziś mamy także problem jeżeli chodzi o odcinek chirurgiczny, ale na innych odcinkach sytuacja jest bardzo podobna. Apeluję do Radosława Witkowskiego, aby podjął w tej sprawie interwencję.

Drugi temat do kwestia wyżywienia w Radomskich Szpitalu Specjalistycznym. Wiceprezydent Radomia mówił, że dzienny koszt wyżywienia to 13 zł, natomiast 6 zł wynosi dzienny wsad do kotła na jednego pacjenta. To wyżywienie jest na niezadowalająco niskim poziomie. Jak można się wyżywić za taką sumę? Są to stawki głodowe. Wystarczyłoby tak naprawdę podnieść tę kwotę o 2 zł albo poszukać innego rozwiązania – dodał Wojciech Skurkiewicz.

Okazuje się jednak, że sytuacja w Radomskich Szpitalu Specjalistycznym mając na względzie dzienny koszt posiłków nie odbiega od ogólnopolskich norm. – Zastrzeżenia dotyczące wyżywienia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym są niezrozumiałe. Mamy zatrudnionych dietetyków, którzy układają 30 diet dla pacjentów. Posiłki są sprawdzane przez sanepid i kontrole wypadają dobrze. 13 zł to dzienny koszt wyżywienia jednego pacjenta, czyli suma wszystkich produktów. Z tego finalnie na talerze trafiają posiłki, których wartość w przeliczeniu na złotówki to 6 zł. Jest to średni koszt wyżywienia jednego pacjenta biorąc pod uwagę wszystkie szpitale w Polsce – skomentowała Elżbieta Cieślak, rzecznik prasowy RSS.

Warto dodać, że dzienny koszt wyżywienia jednego osadzonego przebywającego w Areszcie Śledczym w Radomiu nie różni się diametralnie od sumy przeznaczonej na radomskiego pacjenta. Jak mówiła rzecznik prasowy placówki Dagmara Janus-Leśniewska, obecnie w areszcie przebywa ok. 1000 osadzony, a dzienny koszt wyżywienia jednego osadzonego to nie mniej niż 4 zł i nie mniej niż 4,4 zł w przypadku osadzonego młodocianego.

Komentarze