Nocna i świąteczna opieka w Radomiu. Są zmiany!



Radomianie, którzy w nocy lub w święta będą potrzebowali pilnej pomocy lekarskiej mogą się udać do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego lub Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie. Od 1 października te placówki świadczą nocną i świąteczną opiekę medyczną.

Do końca września radomianie mogli skorzystać z pomocy lekarskiej w stacji pogotowia, w szpitalu w Krychnowicach oraz przy ulicy Okulickiego. Z początkiem października zostały zamknięte punkty w Krychonowicach i przy ul. Okulickiego.

Zmiany spowodowane są wchodzącą w życie ustawą o sieci szpitali. Od niedzieli w Radomiu działają dwa punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej. Tak jak w poprzednich latach, pomocy udziela Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego. Dołączył do niej szpital na Józefowie.

– To dobra wiadomość dla mieszkańców północnej części miasta, którzy w nagłych przypadkach nie, muszą już jeździć do centrum Radomia. Otwarcie punktu świadczącego nocną i świąteczną opieką medyczną w szpitalu na Józefowie zdecydowanie ułatwi pracę lekarzom w radomskim pogotowiu, a przede wszystkim zapewni komfort pacjentom – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

– W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie punkt nocnej pomocy jest zorganizowany po raz pierwszy. Musiał on powstać, gdyż szpital znalazł się w sieci szpitali – mówi Karolina Gajewska, rzecznik szpitala.
Do gabinetów lekarskich będzie można wejść od strony szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze.

Nowością w MSS będzie jeszcze osobna izba przyjęć dla pacjentów, którzy mają wyznaczone planowe przyjęcia do szpitala.

Nocna i świąteczna opieka medyczna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) oraz telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Komentarze