Kamienica Deskurów będzie Instytutem Miejskim



Remont zespołu kamienic Deskurów idzie pełną parą. Urząd Miejski przyjmuje również zdjęcia, rysunki i dokumenty obrazujące historię zespołu kamienic Deskurów oraz dzieje samego rodu. Zebrane pamiątki zostaną zaprezentowane na wystawie inaugurującej działanie Instytutu Miejskiego

O planach związanych z Instytutem rozmawialiśmy z Gościem Radia Radom – Marzeną Kędrą, zastępcą dyrektora Wydziału Inwestycji ds. rewitalizacji. Rozmawiała Małgorzata Pawlak.

Część archiwaliów na wystawę przekaże ze swoich zbiorów Archiwum Państwowe. Część ma muzeum im. Jacka Malczewskiego, które w swoich zbiorach ma pokaźny zasób pocztówek, zdjęć, które pokazują i samą kamienicę i rynek w różnych czasach.

Historia obiektu jest bardzo ciekawa. Mieściła się tam kiedyś pensja żeńska, pogotowie opiekuńcze, były tam też organizowane wystawy Brandta.

– Skontaktowaliśmy się też ze Stowarzyszeniem Rodziny Deskurów. Otrzymaliśmy od nich deklarację pomocy przy organizowaniu tej wystawy – tłumaczy Marzena Kędra.

Pamiątki (oryginały lub skany zdjęć i dokumentów) można przynosić do siedziby Zespołu ds. Rewitalizacji przy ul. Wałowej 4 lub do sekretariatu Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 53 w Radomiu.

Zdjęcia powinny mieć rozdzielczość 1200 dpi i format tif, a dokumenty w rozdzielczości 300-600 dpi. Jeśli ktoś nie chce przekazać swoich zbiorów na stałe, może je przynieść do urzędu, tam zostaną zeskanowane i zwrócone właścicielowi.

Przypomnijmy, rewitalizacja kamienic Deskurów trwa już od kilku miesięcy. Po zakończeniu przebudowy, obiekt będzie miejską instytucją kultury. Będzie podzielony na trzy strefy: muzealną, przedsiębiorczości i usługową.

W Instytucie Miejskim Kamienice Deskurów będzie muzeum multimedialne, w którym z jednej strony będzie pokazywana historia rozwoju miast w oparciu o historię Radomia, wykorzystując nowoczesne formy przekazu (multimedia). Z drugiej strony placówka będzie prowadziła działalność kulturalną.

– Chcemy, żeby ta placówka animowała, organizowała życie kulturalne na terenie miasta Kazimierzowskiego, w kamienicy Deskurów, ale również poza nią. Żeby wychodziła ze swoimi wydarzeniami, swoją ofertą w przestrzeń rynku – mówi Marzena Kędra.

Urzędnicy zapewniają, że chcą by mieszkańcy angażowali się w działalność Instytutu, że będą się wsłuchiwali w głosy mieszkańców, jakie są ich oczekiwania dotyczące kultury realizowanej na tym terenie.

Oprócz działalności kulturalnej, w Instytucie będzie się mieściła strefa edukacji, usług i przedsiębiorczości.

Na portalu społecznościowym na fanpage’u Instytutu Miejskiego – Kamienica Deskurów, można śledzić przebieg prac remontowanych, a później samą działalność instytutu.

 

O remoncie kamienic pisaliśmy TUTAJ

O dofinansowaniu na remont TUTAJ

Komentarze