Muzeum Wsi Radomskiej to kolejna placówka, do której zaglądamy podsumowując rok 2017. Duże, znane imprezy, wiele wystaw oraz początek modernizacji skansenu – to niektóre z wydarzeń mijającego roku w tym muzeum.
W mijającym roku w Muzeum Wsi Radomskiej już tradycyjnie odbyły się obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej oraz Niedzieli Palmowej, a także szereg znanych i lubianych imprez jak: sobótki, Święto Chleba czy Festiwal Ziemniaka.
Zwiedzający mogli też obejrzeć kilka ciekawych wystaw, m.in. małomiasteczkową aptekę czy wystawę o obiektach sakralnych.
W tym roku zaczęły się również prace przy modernizacji skansenu.
Mała wioska dziecięca, nowe organy czy remont kas biletowych – to tylko niektóre prace, jakie zostaną wykonane w do końca października 2018 roku w radomskim skansenie w ramach projektu „Wokół wiejskiej zagrody, modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w Muzeum Wsi Radomskiej”.
– W kościele z Wolanowa pw. św. Doroty. Zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie w ołtarzach bocznych, kruchcie i na chórze. W dzwonnicy z Wielgiego zawisną trzy nowe dzwony. Kościół i dzwonnica zostaną ogrodzone – mówi Zbigniew Skuza, zastępca dyrektora ds. muzealnych w Muzeum Wsi Radomskiej
Metamorfozę przejdzie również pawilon ekspozycyjny, który po modernizacji będzie wyglądał jak folwark.
Nowe pokryci dachowe otrzyma kilka budynków: stodoły, obora i sieczkarnia. Wiatrak z Wierzbicy został już zdemontowany. Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich zostanie postawiony w nowym miejscu. Będą w nim prowadzone pokazy.
W Muzeum Wsi Radomskiej już trwają prace w ramach projektu. Finansowane są z pieniędzy przeznaczonych przez marszałka województwa mazowieckiego.
W skansenie powstanie również edukacyjna „Mała wioska” dla dzieci, czyli dostosowana do wzrostu dzieci zagroda wiejska w mniejszej skali, z tradycyjnym wyposażeniem. Na terenie zagrody stanie studnia z żurawiem. Odbywać się tu będą lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży.
Modernizację przejdzie też budynek kasy biletowej. Przy wjeździe do skansenu pojawią się parkometry, przed budynkiem kasy – biletomaty oraz kiosk multimedialny w budynku muzeum.
Na koniec roku jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Muzeum otrzymało dotację celową na remont ścieżki przyrodniczej i zrobienie projektu mostu.
– Od kilku lat most jest zamknięty, nie można tamtędy chodzić, gdyż deski się zapadają. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Na zrobienie projektu otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego 45 tys. zł – mówi Zbigniew Skuza.