„Zaczęło się w Radomiu” – świadectwo ochronne dla znaku graficznego



Znak graficzny „Zaczęło się w Radomiu” upamiętniający protesty radomskich robotników w czerwcu ’76 roku, otrzymał świadectwo ochronne. Prawo własności przyznał Gminie Miasta Radomia Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

Władze Radomia wystąpiły o objęcie tego znaku ochroną prawną, aby był on kojarzony wyłącznie z wydarzeniami, które miały miejsce w naszym mieście w czerwcu 1976 roku. Wówczas wybuchły zamieszki będące reakcją na przedstawienie w sejmie projektu przewidującego drastyczne podwyżki cen żywności. Fala strajku została spacyfikowana przez jednostki milicji i ZOMO. W trakcie walk ulicznych zginęły 2 osoby, 198 zostało rannych. Milicja i ZOMO zatrzymały 634 osoby, a następnego dnia w trybie natychmiastowym zwolniono z pracy 939 osób. 25 osób osądzono jako prowodyrów wydarzeń. Osiem z nich skazano na kary od 8 do 10 lat więzienia, jedenaście otrzymało kary od 5 do 6 lat, a sześcioro – od 2 do 4 lat więzienia. Dodatkowo ok. 170 osób zostało skazanych przez kolegia do spraw wykroczeń.

Wydarzenia te odbiły się piętnem na radomskiej karcie historii, stąd decyzji o opatentowaniu znaku „Zaczęło się w Radomiu”. Jak podkreślał dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński, należy dołożyć wszelkich starań, by ten znak graficzny nie był wykorzystywany w sposób komercyjny.

Chcemy, żeby ten znak był kojarzony w całej Polsce jako pewien symbol tego, że to w Radomiu zaczęła się polska i europejska droga do wolności.

Znak graficzny „Zaczęło się w Radomiu” został pierwszy raz wykorzystany w 2016 roku podczas obchodów 40 rocznicy Czerwca 76.

Ochrona znaku „Zaczęło się w Radomiu” obowiązuje od 5 stycznia 2017 roku.

fot. radom.pl

Komentarze



CLOSE
CLOSE