W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa zastanawiamy się również co potrzebne jest osobom z tym schorzeniem? Jak przygotowane są placówki w Radomiu i co oferują osobom z Zespołem Downa?
Na te pytania odpowiedzieli pracujący z osobami z Zespołem Downa oraz rodzice.
– W Publicznym Przedszkolu nr 24 z oddziałami integracyjnymi im. J. Korczaka w Radomiu dzieci korzystają z różnych terapii. Są też sale odpowiednio przystosowane do dzieci niepełnosprawnych – wyjaśnia dyrektor placówki – Monika Koczańska.
-Ważną rolą w życiu osób z Zespołem Downa jest możliwość korzystania z zajęć terapeutycznych czy integracyjnych. W Radomiu jest dużo ośrodków, w których mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Jednak trochę za mało jest zajęć z wczesnego wspomagania – tłumaczy Aldona Sikora, mama 2,5 letniej Tosi.
-Osobom z Zespołem Downa potrzeba też dużo miłości i akceptacji oraz integracji z dziećmi zdrowymi – dodaje Aldona Sikora.
-Możliwość skorzystania z warsztatów terapii zajęciowej jest szansą dla tych osób na ciekawsze życie – mówi Ewa Dudczak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym Nadzieja.
Osoby z Zespołem Downa mogą również spróbować swoich sił jako aktorzy. W Radomiu działa Teatr Opatrzność, którego założycielką jest Anna Klińska-Majcher. – Grupa skupia około 20 osób. Występowała nie tylko w Radomiu, ale i np. w Siedlcach – mówi założycielka.
-Cały czas można dołączać do grupy – dodaje Anna Klińska-Majcher.
Osoby, które chcą dołączyć do Teatru Opatrzność mogą przyjść na spotkanie w środę o godz. 16 do parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu lub wcześniej umówić się telefonicznie pod numerem 696 670 072.