Wybitna radomianka Maria Kelles-Krauz 1 kwietnia 1919 roku jako pierwsza kobieta w Polsce została przewodniczącą Rady Miejskiej w Radomiu. Z okazji 100-lecia tego bezprecedensowego wówczas wydarzenia radomska społeczność wyszła z inicjatywą umieszczenia na ścianie ratusza tablicy poświęconej Marii Kelles-Krauz. Gotowy jest także projekt tablicy jedynie czego brakuje, to wsparcia ze strony włodarzy naszego miasta.
Polityk, radna, działaczka społeczna, niepodległościowa oraz oświatowa Maria Kelles-Krauz 1 kwietnia 1919 została prezesem Rady Miejskiej jako pierwsza kobieta w Polsce. Warto podkreślić, że wcześniej kobiety nie miały praw wyborczych, nie mogły samodzielnie zarządzać swoim majątkiem, a ważniejsze decyzje podejmowali za nie mężowie. – Dla mnie jest to bardzo ważna kwestia. Sto lat temu po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych okazało się, że kobiety są naprawdę równe mężczyznom. Kilka miesięcy później Maria Kelles-Krauz, która aktywnie działała społecznie, otrzymała poparcie i została prezeską RM. To była wyjątkowa kobieta i miała coś takiego, co ja bardzo cenię- bardzo dużą odwagę osobistą – opisuje dr. Agata Morgan, entuzjastka Marii Kelles-Krauz i pomysłodawczyni jej upamiętnienia poprzez tablicę.
Maria Kelles-Krauz była bardzo związana z naszym miastem i konsekwentnie zmieniała go na lepsze. Z jej inicjatywy wprowadzono przymus szkolny dla chłopców i dziewczynek oraz powstała Miejska Biblioteka Publiczna. – To była nietuzinkowa osoba. Od dawna zajmuję się historią kobiet w Radomiu i moim zdaniem kobietom trudno jest się zadomowić w naszej pamięci bez trwałych śladów na budynkach, w których mieszkały czy pracowały. Z tego powodu bardzo bym chciała, żeby pojawiła się tablica poświęcona Marii Kelles-Krauz właśnie na odrestaurowanym ratuszu, gdzie dawniej urzędowała. Ponadto obecną przewodniczącą RM jest także kobieta i razem z osobami zainteresowanymi powstaniem tablicy, chciałabym by pani Kinga Bogusz objęła honorowym patronatem tę inicjatywę. Zależy nam także, by było to działanie pozapartyjne. Wydaje mi się, że prawa kobiet są czymś dużo ważniejszym niż polityczne potyczki. Chcielibyśmy, żeby była to inicjatywa obywatelska. Na dzień dzisiejszy potrzebujmy zgody pana prezydenta Radosława Witkowskiego oraz konserwatora zabytków i oczywiście potrzebne są fundusze – dodaje dr. Agata Morgan.
Autorem projektu tablicy Marii Kelles-Krauz jest prof. Zbigniew Kamieński, wieloletni wykładowca na Wydziale Sztuki UTH w Radomiu.
Koszt wykonania tablicy przez zakład kamieniarski to 10-15 tys. zł w zależności od materiału- kamienia.
Osoby zainteresowane tematem powstania upamiętniającej tablicy mogą kontaktować się z redakcją Radia Radom lub z dr Agatą Morgan za pomocą Facebooka.