Wspólne śpiewanie, koncert Grzegorza Molendy i wystawa – to propozycje od Łaźni na nadchodzący weekend
Nasza Autobiografia. Wspólne śpiewanie największych polskich przebojów lat 80.
18.06.2021; godz. 20.
Muszla Koncertowa w parku im. T. Kościuszki
Transformacje polityczne i społeczne lat 80-tych bardzo mocno zaznaczyły się w muzyce tego okresu. Młode zespoły nie pozostawały obojętne na polską codzienność. Powstały wtedy utwory, które wówczas robiły wielkie wrażenie na odbiorcach. Tak wielkie, że do dzisiaj są znane, chętnie słuchane – stały się utworami kultowymi. I właśnie tego dnia zapraszamy wszystkich radomian do wspólnego ich śpiewania. „Autobiografia”, „Chcemy być sobą”, „Szklana pogoda” , „Biała armia” itd. to tytuły , które m. in. zaśpiewamy w naszej Muszli. Na żywo grać będą młodzi radomscy muzycy, teksty piosenek, będą wyświetlane na dużym ekranie.
Nim opuszczą szlaban. Recital Grzegorza Molendy
19.06.2021; godz. 20.
Muszla Koncertowa w parku im. T. Kościuszki
Grzegorz Molenda – tekściarz, satyryk, kompozytor działający w nurcie szeroko rozumianej piosenki literackiej i kabaretowej, artystycznie związany z KŚT „Łaźnia” i Teatrem Powszechnym w Radomiu. Współzałożyciel grupy „Po prostu zespół”. Z wykształcenia teatrolog i polonista.
Na koncert „Nim opuszczą szlaban” składa się kilkanaście piosenek z różnych okresów twórczości autora oraz dwie niespodzianki, z przymrużeniem oka i całkiem serio, zabawnie i gorzko komentujące otaczającą nas rzeczywistość, nasze bolączki, wady, ale i radości.
Autorowi na scenie towarzyszyć będzie zespół w składzie: Rafał Hołub – fortepian, Ireneusz Winiarski – kontrabas, Jerzy Skwarek – perkusja.
„Wolność kocham i rozumiem…” Ogólnopolska Wystawa Sztuki – Łaźnia 2021 w 45. rocznicę Radomskiego Czerwca’76
26.06.2021.; godz. 15.
Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, Radom, ul. Traugutta 31/33
wystawa czynna do 16.07.2021
Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria zaprasza na Ogólnopolską Wystawę Sztuki zatytułowaną „Wolność kocham i rozumiem…” Wystawa towarzyszy obchodom 45. rocznicy Radomskiego Czerwca’76.
Na wystawie swoje prace prezentuje 16 autorów. Ekspozycja stanowi opowieść, nie tyle o wydarzeniach Radomskiego Czerwca’76, ale bardziej o emocjach i uczuciach artystów, jakie ten protest wywołuje w ich pamięci i czym jest w ich świadomości.
Wystawa ma na celu zdefiniowanie, czym dla dzisiejszego twórcy jest poczucie „wolności”. Nie tyle w kontekście tamtych wydarzeń, co w aspekcie współczesnego prawa do formułowania wypowiedzi artystycznej. Wydarzenie stanowi próbę odniesienia się twórców do szeroko pojętego postrzegania zjawiska związanego z uczuciem rodzącego się buntu. Kiedy człowiek odczuwa taką potrzebę? W którym momencie czuje, że ktoś usiłuje anektować jego bezcenną przestrzeń lub tłumi prawo do samostanowienia?
Wśród zaproszonych autorów znaleźli się ci, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach osobiście lub obserwowali je z pełną uwagą. Są również i tacy, dla których Czerwiec’76 jest tylko epizodem historycznym, a jednak mocno zakotwiczonym w ich świadomości.
Uczestnicy wystawy: Zbigniew BAJEK, Julia CURYŁO, Katarzyna DYJEWSKA, Janusz KNOROWSKI, Krzysztof MAŃCZYŃSKI, Tomasz MATUSZAK, Marcin NOGA, Aleksander OLSZEWSKI, Mateusz PAWEŁCZYK, Łukasz RUDECKI, Sylwester STABRYŁA, Wiesław SZAMBORSKI, Sabina TWARDOWSKA, Piotr WACHOWSKI, Artur WINIARSKI, Paweł WITKOWSKI.