W najbliższą sobotę i niedzielę w radomskim Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska fani dobrego kina będą mogli obejrzeć filmy młodych artystów tworzących pod szyldem Wajda Studio
Dwadzieścia lat temu z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy oraz Wojciecha Marczewskiego powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Z okazji okrągłej rocznicy zorganizowano szereg wydarzeń filmowych w miastach, z którymi związany był jej założyciel i patron.
O tym jaka idea przyświecała założycielom tej elitarnej szkoły mówi Maciej Zwierzyński z Resursy Obywatelskiej:
Filmy, które pokaże organizator są stworzone przez wychowanków Szkoły Wajdy zainspirowanymi twórczością mistrza.
PROGRAM WYDARZENIA
9 lipca | godz. 18:00
BLISKO ZIEMI | dokument | 29 min.
Reżyseria, scenariusz – Paulina Sikora
Produkcja: Wajda Studio
Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy – Best Short Award – na London International Documentary Film Festival 2022, nagroda za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na 40. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie, Grand Prix w kategorii Film studencki w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA w Koninie oraz Wyróżnienie Specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu.
Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.
SZKLANE NEGATYWY | dokument | 39 min.
Reżyseria, scenariusz – Jan Borowiec
Produkcja: Wajda Studio
Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu dokumentalnego na Master of Art Film Festival w Sofii, nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi.
Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku, robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.
BUKOLIKA | dokument | 70 min.
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia – Karol Pałka
Produkcja: Wajda Studio
Koprodukcja: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Nagroda Silver Dove na festiwalu DOK Leipzig 2021, nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego na Millennium Docs Against Gravity 2021, a także nagrody na 41 Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (dwa złote Jantary – za reżyserię i zdjęcia).
Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.
10 lipca | godz. 16:00
MIĘDZY NAMI | dokument | 52 min.
Reżyseria, scenariusz – Dorota Proba
Produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: Wajda Studio
Nagroda dla najlepszego filmu polskiego na Millennium Docs Against Gravity Film Festival 2020, „Złoty Anioł” w konkursie filmów polskich „From Poland” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2020 w Toruniu.
Intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości, wnikliwie przygląda się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka.
SYMFONIA FABRYKI URSUS| dokument | 60 min.
Reżyseria – Jaśmina Wójcik
Scenariusz – Igor Stokfiszewski, Jaśmina Wójcik
Produkcja: Wajda Studio
Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa
Nagroda na Hot Docs 2019 w Toronto za najlepszy dokument średniometrażowy, nominacja do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020.
Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. „Symfonia Fabryki Ursus” jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.
KOMETA | dokument | 18 min.
Reżyseria, scenariusz: Adam Buka
Produkcja: Fundacja Szkoła Wajdy
Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Pärnu, w Estonii.
Kameralny, intymny świat piątki rodzeństwa z warszawskiego bloku wypełniony bajkami, podróżami na balkon, pestkami czereśni i niecierpliwym oczekiwaniem na pojawienie się kolejnego członka rodziny. Historia z punktu widzenia dzieci staje się opowieścią o bliskości i etapie dorastania kiedy mama stanowi centrum wszechświata.