full screen background image

Anna Mucha napadnie na bankW ramach tegorocznego Kameralnego Lata w pierwszym tygodniu lipca nasze miasto cofnie się w czasie do lat 40. XX wieku. Wszystko za sprawą ekscytującej sceny specjalnej, która zostanie rozegrana w centrum Radomia. Aktorzy Marek Braun i gwiazda polskiego kina- Anna Mucha wcielą się w role konspiratorów dokonujących historycznego napadu na niemiecki bank.

Autorem scenariusza sceny specjalnej jest radomski historyk, Przemysław Bednarczyk. – Do napisania tego teksu zainspirował mnie film Jana Łomnickiego z 1966 roku pt. „Kontrybucja”. To dramat wojenny rozgrywający się w Radomiu. Film opowiada historię napadu na niemiecki bank w centrum naszego miasta. Przygotowując się do Kameralnego Lata pomyślałem sobie, że pięknie by było do tej produkcji powrócić, zwłaszcza że fabuła filmu opiera się na autentycznych wydarzeniach. Na planie naszej sceny specjalnej będziemy mieli wybitnej klasy specjalistów. Oczywiście pani Anna Mucha zagra rolę kluczową, dramatyczną. Wystąpią też statyści oraz osoby z tak zwanych grup rekonstrukcyjnych. Bez nich taka realizacja byłby niemożliwa – podkreślił Przemysław Bednarczyk.

W widowisku wykorzystana zostanie autetyczna broń strzelecka z epoki, zabytkowe pojazdy, a także oryginalny mundur niemiecki. Scena specjalna to zatem okazja by zobaczyć, jak w rzeczywistości powstają efektowne filmy historyczne. Stąd profesjonalna opieka artystyczna reżysera Bartosza M. Kowalskiego oraz Arkadiusza Tomiaka, który wykona zdjęcia. – Bardzo się cieszymy, że zaproszenie do wyreżyserowania tej sceny przyjął Bartosz M. Kowalski, twórca „Placu zabaw”. Film w zeszłym roku w kinach został bardzo dobrze przyjęty. Teraz reżyser się intensywnie przygotowuje do nakręcenia sceny specjalnej i wiem, że ma swoją koncepcję. Wspierać go będzie Arek Tomiak, doświadczony filmowiec, który jest uznawany za jednego z najzdolniejszych operatorów średniego pokolenia. Arek jest profesjonalistą na najwyższym poziomie, dlatego jesteśmy spokojni, co do technicznej strony tego przedsięwzięcia – mówiła Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczny Kameralnego Lata.

Scena specjalna rozegra się przy ul. Żeromskiego 43/45 w środę (4 lipca) między godz. 17.00 a 21.30. Partnerem przedsięwzięcia jest Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „WiS”. Nowoczesny sprzęt dostarczy CANON.

Komentarze