full screen background image

Anna Mucha poprowadzi warsztaty filmoweWarsztaty filmowe dla początkujących, które poprowadzi Anna Mucha odbędą się w Radomiu podczas Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 czerwca.

Warsztaty filmowe – stały element Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, odbędą się w tym roku w różnorodnej formule. Jednym z cyklów warsztatowych zaplanowanych podczas festiwalu będzie seria szkoleń pt. ABC Pracy przed kamera, którą przygotują aktorzy: Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska i Adam Majewski oraz reżyser, operator i montażysta Oskar Żytkowski.

Założeniem warsztatów będzie oswojenie uczestników z kamerą i nauczenie ich jak akceptować i udoskonalać swój wizerunek. Prowadzący: operator i reżyser w jednym oraz zawodowi aktorzy będą pracować z uczestnikami nad tym, jak dobrze wypaść przed kamerą oraz jak kontrolować mowę ciała podczas pracy na planie.

Jednym z zadań warsztatowych będzie odgrywanie scenek aktorskich przed kamerą. Wystąpienia będą rejestrowane i analizowane wspólnie przez uczestników. Celem szkoleń będzie zwiększenie świadomości na temat tego, w jaki sposób poszczególne zachowania oraz wygląd/wizerunek każdego z uczestników postrzegany jest przez grupę i przede wszystkim – jaki finalnie obraz tworzy kamera.

Warsztaty pomogą uczestnikom w „samopoznaniu” się z kamerą, uświadomieniu sobie zachowań, tików i odruchów, które są indywidualnymi cechami aktorów i które mogą, ale nie muszą, pomagać w kreowaniu postaci.

Podczas zajęć zostaną omówione kwestie dotyczące podstawowego warsztatu aktorskiego (reguły mówienia, zasady poprawnej emisji głosu) i aspekty psychologiczne towarzyszące pracy z kamerą (opór psychiczny przed oglądaniem i słuchaniem samego siebie).

W ramach praktycznego warsztatu prowadzący przedstawią także, jak ważne – prócz umiejętności aktorskich – są kwestie techniczne, które umożliwiają dobrą współpracę między aktorem, a resztą ekipy filmowej. Uczestnicy poznają podstawy odpowiedniej kontynuacji ruchu w różnych kadrach, techniki dostarczania dialogu (wg. zasady najpierw pokaż operatorowi, co myśli twoja postać, a potem mów).

Elementem warsztatu będzie także omówienie podstawowych zagadnień dotyczących kadrów i ruchów kamery, praca w wybranych kadrach, tzw. eye line exercise, czyli ćwiczenia na dobrą linię wzroku, a także zadania na prawidłowe przemieszczanie się w kadrze (hitting the mark).

Zgłoszenia chętnych do udziału w warsztatach filmowych ABC Pracy przed kamerą przyjmowane będą do 26 czerwca 2017 r. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty odbędą się w dniach 3-6 lipca 2017 r. Może wziąć w nich młodzież w wieku 14-18 lat. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej festiwalu (www.kameralnelato.pl).

Organizatorami warsztatów są American Corner Radom i FILMFORUM, przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

Fot. internet

Komentarze