Badania wykrywające nowotwory głowy i szyi trwają



Już 1000 osób zostało przebadanych w ramach programu profilaktycznego wykrywającego nowotwory głowy i szyi – „Zapobiegaj i działaj z głową”

– Z badania mogą skorzystać osoby w wieku od 40 do 65 lat – mówi Sylwia Fołtyn, lekarz laryngolog z oddziału otolaryngologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Z badania mogą również skorzystać osoby, badaniu zachęcamy osoby, u których występują także ból w trakcie połykania, pieczenie języka lub biały nalot w jamie ustnej, jednostronna niedrożność nosa czy mają guz na szyi.

– Badanie polega na wprowadzeniu fiberoskopu do nosa. W ten sposób można wykryć niepokojące zmiany. Wynik pacjent dostaje po zakończeniu badania – tłumaczy lekarka.

Podczas badań lekarze wykryli 4 nowotwory złośliwe, a także polipy, torbiele i inne nienowotworowe zmiany.

Nowotwory głowy i szyi stanowią istotny problem onkologiczny. Stanowią ponad 5 % wszystkich nowotworów złośliwych zarejestrowanych w Polsce. Nowotwory te rozwijają się w sposób podstępny, pierwsze objawy nowotworów głowy i szyi sugerują przeziębienie.

Badania przeprowadzane są w szpitalu na Józefowie od listopada 2017 roku. Program ma być realizowany przez trzy lata. W sumie ma być przebadanych 6 tys. osób.

Przypomnijmy, w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór głowy, szyi czy ucha są osoby, które:

– wiele lat palą papierosy,
– nadużywają alkoholu,
– niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej,
– narażeni są na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
– mają niedobór żelaza, witamin B12 i C,

Do badania w ramach programu „Zapobiegaj i działaj z głową” można się zgłosić ze skierowaniem od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarza AOS lub bezpośrednio bez skierowania do koordynatora programu – Teresy Kwiatkowskiej pod tel.: 48 (361 48 01).

Komentarze