Bezpłatne badania przesiewowe przy szpitalnym Oddziale Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Radomiu



Kliniczny Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu włącza się w organizację XI Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy i świadomości na temat rodzajów nowotworów, a w szczególności wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

Coraz więcej mamy pacjentów, średnioroczne statystyki wykazują, że mamy ponad 78 tys. nowo diagnozowanych pacjentów rocznie.  Nowotwory głowy powodują zarówno pogorszenie stanu psychicznego oraz pogorszenie komfortu życia, a rokowanie jest bardzo złe

– mówił kierownik oddziału, laryngolog, prof. Kamal Morshed.

Do bezpłatnych badań przesiewowych mogą zgłaszać się osoby powyżej 40 roku życia, z objawami trwającymi powyżej trzech tygodni:

Na przykład owrzodzenia w jamie ust, zaburzenia połykania, chrypka czyli zmiana barwy głosu, żebyśmy nie mylili chrypki z odczuciem zalegania w gardle czyli chrząkaniem, krwawienie z nosa, zatkanie nosa, trudności w oddychaniu, a także guz na szyi.

W tym roku hasłem przewodnim kampanii jest „Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie. Zrozumieć wirusa brodawczaka ludzkiego HPV”. Badania wykonywane będą od 19 do 22 września od godziny 12 do godziny 15 w Punkcie Konsultacyjnym na 4. piętrze przy Klinicznym Oddziale Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej. Osoby z grupy ryzyka to te, które mają powyżej 40 roku życia i zaobserwowały u siebie nie związane z infekcji takie objawy jak:

  • przewlekła chrypka,
  • problemy z połykaniem
  • guz szyi,
  • ból gardła
  • czerwone albo białe naloty w jamie ustnej
  • niegojące się owrzodzenia języka
  • niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa
  • owrzodzenia skóry głowy i szyi.

Zapisy na badania przesiewowe pod numerem telefonu 48 361 33 61

Patronat nad wydarzeniem sprawuje m.in. Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Naczelna Izba Lekarska. 

 

 

Komentarze