Masz przewlekłą chrypkę? Notorycznie boli cię głowa? Masz guz na szyi? Ten program jest właśnie dla ciebie. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu rozpoczyna w poniedziałek, 30 października realizację programu profilaktycznego wykrywającego nowotwór głowy i szyi – „Zapobiegaj i działaj z głową”.
– Nowotwory głowy i szyi stanowią istotny problem onkologiczny. Stanowią one ponad 5 % wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych – mówi dr Wojciech Chlebny, szef pododdziału otoloryngologicznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Nowotwory te rozwijają się w sposób podstępny, ponieważ pierwsze objawy nowotworów głowy i szyi sugerują przeziębienie.
Czynniki ryzyka
Osoby, które:
– wiele lat palą papierosy,
– nadużywają alkoholu,
– niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej,
– narażeni są na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
– mają niedobór żelaza, witamin B12 i C,
są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór głowy, szyi czy ucha.
– Do innych przyczyn nowotworów głowy, szyi i ucha zalicza się stany wynikające z niedoboru np. żelaza (na podłożu zespołu Plummera-Vinsona). Czynnikiem etiologicznym dla raka nosowej części gardła jest zakażenie wirusem Epsteistna-Barr, a dla raków zatok obocznych nosa – przewlekłe stany zapalne oraz występowanie polipów – tłumaczy Ewa Golonka.
– Do udziału w badaniu zachęcamy osoby, u których występują następujące objawy: przewlekła chrypka, ból gardła, ból w trakcie połykania, pieczenie języka lub biały nalot w jamie ustnej, jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa czy mają guz na szyi – wylicza dr Wojciech Chlebny.
Badania będą przeprowadzane fiberoskopem. – To urządzenie w postaci cienkiego, elastycznego przewodu zakończonego kamerą. Wpuszcza się go do nosa i ogląda drogi oddechowe. W ten sposób można wykryć niepokojące zmiany. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut – mówi lekarz.
Program „Zapobiegaj i działaj z głową” będzie realizowany w szpitalu na Józefowie przez trzy lata. Skierowany jest do osób w wieku 40-65 lat. Zaplanowano przebadać w sumie 6 tys. osób. Pacjenci mogą już się zgłaszać.
Do badania w ramach programu można się zgłosić ze skierowaniem od lekarza POZ, lekarza AOS lub bezpośrednio bez skierowania do koordynatora programu pod tel.: 48 (361 49 88).
Program będzie realizowany we współpracy z NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.