Białobrzegi – (u)rzekają



Żelbetonowy most z lat 30-tych XX wieku, młyn wodny z XVIII wieku oraz piękne krajobrazy wokół rzeki Pilicy, to tylko niektóre atrakcje Białobrzegów. Dziś przekonamy się czym (u)rzeka gmina Białobrzegi

– Naszym kręgosłupem jest rzeka Pilica. Niewiele gmin w naszym regionie ma taki skarb w postaci tak pięknej rzeki. Nasze działania skupiają się wokół niej. Chcemy by Białobrzegi zbliżyły się do rzeki. Stąd wiele naszych działań polega na tym by ją wyeksponować – tłumaczy Adam Bolek, burmistrz miasta i gminy Białobrzegi.

Burmistrz chce by życie turystyczno-kulturalne toczyło się nad rzeką Pilicą. Udało się już reaktywować w mieście strzeżone kąpielisko miejskie, które cieszy się dużym powodzeniem nie tylko mieszkańców miasta, ale także okolicznych miejscowości czy także radomian.

– Prowadzimy też zagospodarowanie terenów nadpilicznych. Pozyskaliśmy inwestora na budowę hotelu. W tej chwili trwają procedury uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Mam nadzieję, że w 2018 roku ten hotel zacznie wychodzić z ziemi – mówi Adam Bolek. I dodaje, że budowa hotelu i zagospodarowanie tych terenów ma przyciągnąć do Białobrzegów wielu turystów oraz inwestorów i pokazać im miasto jako przyjazne dla każdego kto się pojawi.

Miał być zalew…

Kilka lat temu pojawił się pomysł zrobienia zalewu. Jednak przeszkodą do wykonania tej inwestycji jest obszar Natura 2000. – Jesteśmy na etapie przygotowania trzeciej koncepcji, która jest wymagana przez ochronę środowiska poza obszarem Natura 2000. Myślę, że na początku tego roku złożymy raport oddziaływania na środowisko i będziemy czekać na jego wynik. Jeżeli okaże się, że zalew ze względu na ochronę środowiska może być w jednej z tych trzech koncepcji usadowiony, budowany, wtedy dalej w tej sprawie procedować będą Wody Polskie – mówi burmistrz.

Samorząd w porozumieniu z wojewodą zobowiązał się przygotować dokumentację środowiskową i uzyskać wszelkie zgody wymagane dyrektywami środowiskowymi.

Atrakcje i imprezy

W gminie Białobrzegi nie ma wielu obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Nie oznacza to jednak, że nie ma czego tam zwiedzać. Wręcz przeciwnie. W samym mieście jest słynny na całą Polskę most z lat 30-tych XX w.. Na uwagę zasługują również młyn wodny z XVIII w., kościół i stara plebania, drewniana dzwonnica czy budynek dawnego „Bazaru”.

Znaną i lubianą imprezą są Majowe Dni Białobrzegów (w 2018 roku gwiazdą będzie zespół Golec uOrkiestra). Impreza, która od wielu lat odbywa się w maju. – W tym roku będzie też Bieg Pilicy, Fiesta Balonowa i Mistrzostwa świata w tańcach – mówi burmistrz.

Warto też zajrzeć do zespołu pałacowo-parkowego z XVIII/XIX w. w Suchej i pospacerować aleją kasztanową.
W Szczytach jest modrzewiowy dwór i ponad 100-letni spichlerz. W Brzeźcach zaś park i dwór z XVIII w..

Miłośnicy rzeki mogą skorzystać z kajaków i wybrać się na spływy.
Jest też kilka tras pieszych oraz rowerowych.

Białobrzegi – przyjazne dla inwestorów

Dużym sukcesem jest utworzenie w gminie Białobrzegi podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która powstała na obszarze 10 ha. Dobiegają końca rozmowy z trzema chętnymi tam inwestować firmami. Ci którzy zdecydują się tam zainwestować mogą liczyć na ulgę w podatku CIT w wysokości 35-55% od dochodów.

Plany na rok 2018

Przebudowa stadionu, remont budynku ZOZu – to tylko niektóre inwestycje, jakie będą prowadzone w Białobrzegach w 2018 roku.

– Budynek ZOZ-u to chyba jedyny publiczny budynek, który jeszcze nie został wyremontowany. W tym roku budynek przejdzie gruntowny remont. Połączymy też w jedną instytucję dwie działające tam obecnie przychodnie (jedna gminna, druga powiatowa), wszystko to z myślą o pacjentach – mówi Adam Bolek.

W mieście prowadzonych jest kilka inwestycji. Trwają prace przy budowie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Będzie budowana nowa droga w kierunku Brzeskiej Woli.

Gmina pozyskała 2 mln zł na dalszą przebudowę stadionu, 15 mln zł na kanalizację południowej części Białobrzegów, Suchej i terenów inwestycyjnych. Zmodernizowane zostanie również targowisko miejskie. A na cmentarzu zostanie zamontowane oświetlenie.

Fot. balonów – Sławomir Ziemnicki

Komentarze