Biznesplan dla początkujących przedsiębiorców: jak go napisać?



Osoby, które planują założenie działalności gospodarczej – niezależnie od branży, w której chcą działać – powinny najpierw opracować biznesplan, który pomoże im wystartować z własnym biznesem. Co musi zawierać taki biznesplan i o czym pamiętać przy jego tworzeniu?

Jak napisać biznesplan? Pamiętaj o podstawowych elementach

Biznesplan to dokument, który zawiera nie tylko plan działań przyszłego przedsiębiorcy, ale też np. analizę różnych czynników wpływających na jego biznes. Część osób może się zastanawiać, po co pisać biznesplan, skoro większość przyszłych przedsiębiorców wie, jaki cel chce osiągnąć i jakie działania ma zamiar podjąć. W praktyce jednak wyobrażenia większości osób chcących założyć własny biznes są dość mgliste – i nie uwzględniają wielu czynników.

Co powinien zawierać dobrze napisany biznesplan? Przyszły przedsiębiorca powinien przede wszystkim dobrze przyjrzeć się branży, w której ma zamiar wystartować – a także potencjałowi swojego wymarzonego biznesu. Pomóc w tym może m.in. analiza SWOT, czyli identyfikacja silnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń. Oprócz tego konieczne jest stosunkowo dokładne określenie obszaru przyszłych działań i celów, jakie osoba zakładająca biznes ma zamiar osiągnąć w poszczególnych okresach (czyli np. po miesiącu, pół roku, roku czy kilku latach). Dzięki temu biznesplan będzie pomocny również w przyszłości – przedsiębiorca może w ten sposób zweryfikować, czy faktycznie osiąga założone wcześniej cele, a także – czy są one aktualne.

Biznesplan – przykłady

Na przykład osoba chcąca wystartować z własnym biznesem fotograficznym powinna zastanowić się, jaki rodzaj sesji zdjęciowych chce wykonywać – czy mają to być sesje portretowe, upamiętniające ważne wydarzenie, czy może sesje produktowe lub biznesowe. Przyszły przedsiębiorca-fotograf musi także określić koszty związane z założeniem biznesu i miesięczny zysk z działalności, który pozwoli mu na opłacenie wszystkich wydatków (zarówno tych związanych z funkcjonowaniem samej firmy, jak i prywatnych – rachunków itd.). Kolejnym krokiem jest analiza konkurencji (zwłaszcza na lokalnym rynku), wskazanie mocnych i słabych stron swojego przyszłego biznesu, a także – szans, jakie stoją przed przedsiębiorcą (jeśli wykona konkretne działania) czy zagrożeń (czyli sytuacji, które mogą się wydarzyć, a będą mieć negatywny wpływ na biznes). Stopień rozbudowania biznesplanu zależy od potrzeb danego przedsiębiorcy; inaczej będzie wyglądać biznesplan dla spółki, która w pierwszym miesiącu swojego funkcjonowania da pracę co najmniej kilku osobom, inaczej dla jednoosobowej działalności gospodarczej, w której wszystkie działania będzie prowadzić wyłącznie przedsiębiorca. Przykład biznesplanu można bez problemu znaleźć w sieci – zarówno dla mniejszej, jak i większej firmy.

Przyszły przedsiębiorca powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności

Wiele osób niestety nie jest przygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Większość przyszłych przedsiębiorców nie posiada wiedzy z podstaw rachunkowości, marketingu, prawa, nie zna też technik sprzedaży i negocjacji. Z tego względu dobrym pomysłem może być najpierw ukończenie odpowiedniego kursu, który przygotuje do samodzielnego prowadzenia działalności. Dobrym przykładem jest kurs Własna działalność gospodarcza (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wlasna-dzialalnosc-gospodarcza) prowadzony przez Żaka. Uczestnicy poznają na nim wszystkie kluczowe aspekty funkcjonowania małego przedsiębiorstwa; dowiadują się nie tylko jak założyć firmę, ale też skąd wziąć kapitał na jej rozwój czy jak promować swoją działalność. Dzięki takiej wiedzy istnieje spora szansa, że będą w stanie założyć biznes przynoszący realne zyski – i pozwalający im się utrzymać.

Komentarze