„Bobok”Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

„BOBOK”

na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego

reżyseria: Grigorij Lifanov

obsada: Elżbieta Mielnik, Magdalena Mioduszewska, Przemysław Bosek, Marek Braun, Adam Majewski i Michał Węgrzyński.

Akcja spektaklu rozgrywa się w bardzo nietypowej scenerii – na cmentarzu. Tutaj właśnie trafia sfrustrowany, przeżywający męki twórczej niemocy literat, Iwan Iwanowicz, by dostarczyć sobie odrobinę rozrywki – popatrzeć na pogrzeb.
Pisarz szybko przekonuje się, że – wbrew powszechnemu wyobrażeniu – w miejscu kontemplacji, ciszy i ostatecznego spoczynku… tętni życie. Ze zdumieniem zaczyna przyglądać się temu, co dzieje się wokół. A dzieje się niemało…
Z obserwacji i podsłuchanych rozmów niezbicie wynika, że życie po śmierci to nie raj wypełniony spokojem i światłem, a rzeczywistość (?) kipiąca całkowicie doczesnymi ambicjami, marzeniami, pragnieniami, wypełniona ludzkimi wadami i zaletami, sympatiami i animozjami.
Czyżby zatem śmierć nie była kresem ziemskich problemów i trosk? Kim (lub czym) jest tajemniczy Bobok? I czy krótka „wizyta” po drugiej stronie może odmienić życie Iwana?
W „Boboku” – podobnie jak w życiu – sprawy ostateczne splatają się z błahymi, śmiech z refleksją, komedia z dramatem. Wbrew poważnej tematyce, utwór Dostojewskiego jest dowcipny, pogodny, pełen ironii i dystansu do ludzkich słabości.
Spektakl w reżyserii Grigorija Lifanova, znakomitego rosyjskiego twórcy, który na deskach radomskiego teatru wystawił już „Zbrodnię i karę” oraz „Annę Kareninę”.

29-30 marca 2017 o godz. 10:00, Scena Kameralna

FOTO: M. Strudziński

Komentarze