Radomscy lekarze wypowiedzieli klauzulę opt-out, tym samy nie zgadzając się na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień. Wśród nich są specjaliści z różnych oddziałów w tym chirurgii, anestezjologii, czy pediatrii
W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym klauzulę wypowiedziało 26 lekarzy, przyznała Elżbieta Cieślak, rzecznik prasowy szpitala. W tej grupie znalazło się 3 lekarzy rezydentów. Dla 11 specjalistów z tej grupy skutkuje to zaprzestaniem pracy ponad normę.
Jest to duży problem, ale do końca stycznia pacjenci nie mają powodu do obaw. Newralgiczne mogą okazać się kolejne miesiące. Jak przyznała Elżbieta Cieślak, zapewnione są dyżury oraz dostęp do porad medycznych do 31 stycznia.
W gestii dyrektorów szpitali należy ustalanie grafików i zapewnienia ciągłości leczenia. Natomiast problem centralny należy rozwiązać na górze. Jest to kwestia rządu.
Podobna sytuacja ma miejsce w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Tam klauzulę opt-out wypowiedziało 21 lekarzy. Władze szpitala zapewniają, że pacjenci w najbliższym czasie tego nie odczują, licząc na pozytywny wydźwięk rozmów z Ministerstwem Zdrowia.