Covidowa trauma ? Psychiczne skutki pandemii



Wyjście do kina, pojechanie na wycieczkę, spotkanie  z przyjaciółmi – brzmi to, jak fajny plan na wolny czas. Były to działania, które w swoim założeniu miały nas rozluźnić. Były – to dobre słowo, bo w tym momencie są zakazane. Z dnia na dzień, ta znana nam do tej pory rzeczywistość przestała funkcjonować

W jej miejsce pojawiły się obostrzenia, praca zdalna, ograniczenie kontaktów, młodzież ucząca się w domu, trudności z dostaniem się do lekarza. Za tym przyszła fala strachu, niepewności i realnego odczucia zagrożenia życia. Oprócz druzgoczącego wpływu COVID-19 na gospodarkę, jest również inny, ten, o którym mówi się bardzo mało – niszczący naszą psychikę.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że nadszarpnięte zdrowie psychiczne w czasie pandemii, to bomba, która już tyka. Za jej wybuch zapłacą wszyscy-państwo, pracownicy oraz pracodawcy.  WHO ostrzega, że liczba osób chorych psychicznie może wzrosnąć dwukrotnie. Polska nie jest wolna od tego problemu, pytanie, jak sobie z tym poradzi.


Film: Wystąpienie Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus  w sprawie zdrowia psychicznego w dobie pandemii.

Wiele osób doświadcza uczucia niepokoju, które jest spowodowane izolacją społeczną, obawą przed zakażeniem, a także utratą członków rodziny. Dodatkowo ogromna liczba osób straciła lub jest zagrożona utratą pracy, a co za tym idzie-źródeł utrzymania.

Radomski telefon zaufania, działający przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej, wspiera każdego dnia wiele osób będących w kryzysie emocjonalnym. Jak mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor placówki, sprawa pomocy mentalnej wywołanej pandemią koronawirusa jest realna i bardzo poważna.

 

Seniorzy w obecnej sytuacji są zmuszeni do izolacji społecznej. Taka decyzja podyktowana jest ochroną zdrowia i życia tej grupy wiekowej, gdyż osoby starsze znajdują się w stanie zwiększonego ryzyka zakażeniem COVID-19. Wielu seniorów jest jednak samotnych, a z emocjami, które im towarzyszą podczas izolacji, często zmuszeni są radzić sobie sami. W raporcie WHO możemy przeczytać, że samotność jest głównym czynnikiem śmiertelności u osób starszych. Najczęściej do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu dzwonią właśnie seniorzy, którzy realnie boją się o swoje życie.

 

W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia możemy również przeczytać, że izolacja społeczna w czasie pandemii powoduje wzrost przemocy domowej. W głównej mierze na psychiczne skutki tego działania narażone są kobiety, ale i dzieci, które są świadkami aktów przemocy. Oszacowano, że jeśli ograniczenia w postaci izolacji domowej będą obowiązywać dalej można spodziewać się dodatkowych 31 milionów przypadków przemocy ze względu na płeć. W tym momencie w hostelu działającym przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Radomiu przebywa 4 kobiety wraz ze swoimi dziećmi.

 

Jednak to nie wszystkie negatywne skutki, jakie niesie ze sobą pandemia COVID-19. Radomska placówka interwencji kryzysowej odnotowuje również wzrost osób borykających się z problemem myśli samobójczych.

 

Choroby zakaźne nie są niczym niezwykłym. Takie sytuacje są znane ludzkości od dawien dawna. Ich pojawienie się zawsze wywoływało określone reakcje psychologiczne całych społeczności, zmieniało dotychczasowe zwyczaje i wprowadzało różne, mniej lub bardziej skuteczne sposoby walki ze skutkami zarazy. Współcześnie konsekwencje epidemii, przy niespotykanym do tej pory, przyspieszeniu transmisji wirusa na cały świat w wyniku globalizacji i szybkości przemieszczania się ludności, potęgują domniemane poczucie zagrożenia o zdrowie i życie. Musimy  jednak pamiętać, że jak każda epidemia, ta również się skończy.

By odbudować świat, który upadł na skutek COVID-19, trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę na najbardziej kruchy aspekt, który jest budulcem całej cywilizacji – ludzka psychika. Postawienie osłabionej kryzysem gospodarki, jest tak samo ważne, jak postawienie na nogi osłabionego kryzysem człowieka.

 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej, w którym można uzyskać pomoc w razie kryzysu emocjonalnego, mieści się przy ulicy Malczewskiego 20B w Radomiu i czynny jest całą dobę. W placówce działa również niebieska infolinia pod numerem 800 900 007 oraz 48 362 27 45. Niebieska linia działa codziennie, w godzinach od 8 do 21.

 

W niniejszym artykule zostały wykorzystane materiały z badań nad zdrowiem psychicznym z następujących źródeł:

  1. Policy Brief: COVID-19 and the Need for Action on Mental Health
  2. Returning to reselience: The impact of Covid-19 on mental health and substance use
  3. COVID-19 disrupting mental health services in most countries, WHO survey
Komentarze



CLOSE
CLOSE