Cukrowe czaszki – Dzień Zmarłych w Meksyku



W Polsce obchodzony z powagą, nawet smutkiem. W niektórych zaś państwach to bardzo radosne święto. Tak m.in. jest w Meksyku, gdzie świętując Dzień Zmarłych je się i pije przy grobach zmarłych.

– Día de Muertos – Dzień Zmarłych to święto w Meksyku ma formę wesołej zabawy. Obchodzone jest 31 października i 2 listopada – mówi Karolina Adamczyk z American Corner w Radomiu.

Święto to obchodzone jest głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej oraz w wielu miejscowościach w Stanach Zjednoczonych.

Dzień Zmarłych w Meksyku był kiedyś obchodzony latem. Dopiero konkwistadorzy hiszpańscy, którzy nie do końca akceptowali genezę pogańską tego święta, przenieśli je na początek listopada, zbieżnie z Zaduszkami i Dniem Wszystkich Świętych.

Rymowanki, cukrowe czaszki i chlebek

– Na te dni Meksykanie piszą rimas, czyli krótkie rymowanki, satyryczne skecze, wiersze, w których personifikacja śmierci szydzi sobie z wyolbrzymionych lub charakterystycznych cech ludzi obecnie żyjących. W ten sposób żartuje się z polityków, ludzi u władzy – tłumaczy Karolina Adamczyk.

Kolejną ciekawostką są ludzkie czaszki robione z cukru (calaveras de duice). Wykonują je całe rodziny. Przygotowywanie czaszek zbliża ich do siebie, wspominają osobę zmarłą. Czaszki często doprawione są tequillą, czekoladą lub szkarłatem wyniosłym. Mają imiona zmarłych. Są spożywane przez rodzinę i znajomych.

– Meksykanie pieką również pan de muerto, czyli chleb zmarłych. Jest robiony ze słodkiego ciasta z jajkiem. Ma przeróżne kształty – proste zaokrąglone bułki, czaszki czy figurki zajączków z piszczelami. Pokryte są lukrem – mówi koordynatorka American Corner.

1 i 2 listopada Meksykanie porządkują groby swoich bliskich. Dekorują je wieńcami m.in. z róż czy słoneczników oraz innymi kwiatami. Przede wszystkim króluje aksamitka. Aksamitce przypisuje się moc wzywania i prowadzenia dusz osób zmarłych do ołtarzy ku ich czci.

Jeśli ktoś nie może iść na grób swojej bliskiej osoby, robi w domu specjalny ołtarz. Znajdują się na nim: portret zmarłego, przygotowane potrawy, chleb zmarłych, szklanki z wodą, butelki z tequillą, mezcalem, pulque czy atole, cygara a dla dusz dzieci – zabawki. Wszystko otoczone jest zapalonymi świeczkami zwanym veladora.

Fot. twenty20.com

Komentarze