full screen background image

Czy Radom jest gotowy na koronawirusa?Oddział zakaźny miejskiego szpitala jest w gotowości, a w szpitalu na Józefowie zabezpieczono 25 izolatek – tak radomskie lecznice przygotowują się na wypadek koronawirusa w Radomiu. Obie placówki są też w stałym kontakcie z sanepidem

268 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, a na oddziałach zakaźnych przebywa 10 osób – to najświeższe dane dotyczące podejrzenia koronawirusa na Mazowszu. Choć do tej pory w Polsce nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku choroby to radomskie lecznice są w gotowości. To konieczne – bo jak mówi dr Grzegorz Stolarek – kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego – obecność koronawirusa w Radomiu to tylko kwestia czasu.

Do przyjęcia pacjenta z koronawirusem przygotowany jest również Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Lecznica ma do dyspozycji 25 izolatek, a personel jest przeszkolony i wyposażony w środki ochrony osobistej – mówi Karolina Gajewska, rzeczniczka szpitala.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową i atakuje układ oddechowy. Aby ustrzec się zakażenia ważna jest higiena – dodaje dr Grzegorz Stolarek.

Objawy koronawirusa przypominają grypę. To przede wszystkim złe samopoczucie, bóle mięśni, dreszcze, temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, katar, kaszel, a także kłopoty z oddychaniem.

Komentarze