Dni Krwi Pępowinowej w szpitalu na Józefowie



We wtorek i środę (21 i 22 listopada) w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu odbędą się Dni Krwi Pępowinowej. W tych dniach mamy po urodzeniu dziecka będą mogły oddać krew pępowinową na cele publiczne. Akcja ma charakter charytatywny i w Radomiu odbędzie się tylko w tym szpitalu.

Pobrany materiał trafi do Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie. Posłuży chorym cierpiącym na schorzenia hematologiczno-onkologiczne.

– Przyszłe mamy, które zdecydują się na oddanie krwi pępowinowej, mogą mieć bardzo duży wkład w wyzdrowienie osoby cierpiącej na choroby hematologiczno-onkologiczne. Bardzo często zapadają na nie dzieci. Komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej są krwiotwórcze, a to oznacza, że mają zdolność do przekształcenia się w składniki krwi. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w leczeniu niemalże 80 chorób onkologicznych i hematologicznych jak, np. ostre białaczki, przewlekła białaczka szpikowa, chłoniaki złośliwe, zwojak zarodkowy, mięsak Ewinga, mięsak prążkowanokomórkowy czy guzy ośrodkowego układu nerwowego i innych guzów wieku dziecięcego – mówi Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają zdolności regeneracyjne 10-krotnie większe od komórek pochodzących ze szpiku kostnego. To ważne przy przeszczepach, ponieważ rzadziej dochodzi do odrzuceń.

Kobiety, które będą rodzić 21 lub 22 listopada w szpitalu na Józefowie, będą mogły charytatywnie oddać swoją krew pępowinową. To nic nie kosztuje. Pobranie odbywa się po odpępnieniu dziecka, zatem zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, bez szkody dla rodzącej i jej dziecka.

Jak to wygląda?

Krew pępowina pobierana jest w sali porodowej w czasie porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia. Wykonuje je położna pracująca w MSS, która jest przeszkolona specjalnie do tego zabiegu. Narzędzia do pobrania, transportu i przechowywania gwarantuje Polski Bank Komórek Macierzystych. – Jeśli pacjentka zdecyduje się na oddanie krwi pępowinowej, wówczas wypełnia ankietę i podpisuje dokument zrzekający się praw do oddanej krwi. Trzeba pamiętać, że z krwi pępowinowej oddanej na cele publiczne nie będzie mogła skorzystać pacjentka, która ją oddała – tłumaczy rzeczniczka.

Zestaw do pobrania krwi pępowinowej składa się ze sterylnych elementów. Wśród nich jest worek kolekcyjny zakończony dwiema igłami, które służą do wkłucia się w sznur pępowinowy i do którego trafia krew pępowinowa. Pobiera się minimum 20 ml krwi. Kiedy pobór się skończy, położna pakuje worek z krwią do specjalnego pudełka wraz z raportem pobrania, który następnie kurierem jest przetransportowywany do Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie. Tam właśnie trafiają osoby, które potrzebują leczenia komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej.

Uwaga

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym istnieje także możliwość pobrania krwi pępowinowej w ramach bankowania rodzinnego. Wówczas wszelkie formalności z tym związane są w gestii przyszłych rodziców. To oni wybierają sobie bank, w którym chcą przechowywać krew pępowinową, podpisują z nim umowę, opłacają zestaw do pobrania, transport i bankowanie. Kiedy przyjdzie pora porodu, zabierają ze sobą ów zestaw i przychodzą z nim do szpitala. Krew pobierze nasza położna. W nagłych przypadkach szpital dysponuje zestawami do pobrań.

Więcej informacji na temat akcji w Radomiu i na temat korzyści płynących z pobrań/oddania krwi pępowinowej można znaleźć na stronie www.pbkm.pl

Prawo

Podstawą prawną do działania banków krwi pępowinowej w Polsce jest ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów, która weszła w życie w 2006 roku. Nadzór nad tymi bankami prowadzi Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.

Trochę historii

Komórki macierzyste przeszczepia się z sukcesem ponad 29 lat. Pierwszy przeszczep odbył się w 1988 roku we Francji. W Polsce pierwszy przeszczep krwi pępowinowej dokonano w 1994 roku. Wówczas dawcą była siostra chorego. Przełomowy był rok 2007, kiedy to przeszczepiono krew pępowinową, którą wcześniej pozyskano, przetworzono i przechowywano w banku rodzinnym – w tym przypadku chodzi o Polski Bank Komórek Macierzystych. Komórki macierzyste mogą być przechowywane bardzo długo, nawet kilkanaście lat. Z badań wynika, że przechowywane nawet 24 lata komórki macierzyste mają takie same właściwości, jak w momencie rozpoczęcia przechowywania.

Komentarze