full screen background image

Do wyboru, do koloru w radomskiej bibliotece – początek grudnia z MBP



Początek grudnia zapowiada się w Miejskiej Bibliotece Publicznej bardzo atrakcyjnie. Przed nami promocje książek, wernisaże wystaw oraz zajęcia dla dzieci. Jednym słowem do wyboru, do koloru dla małych i dużych radomian, co udowadnia Marta Trojanowska z Działu Promocji Książki i Biblioteki.

– W pierwszym tygodniu grudnia wydarzeń w MBP jest naprawdę bardzo dużo. Uchylając już na wstępie rąbka tajemnicy, później będzie równie ciekawie, ale zacznijmy od promocji książek. 4 grudnia odbędzie się spotkanie autorskie z Eweliną Matuszkiewicz i promocja jej najnowszej książki Noc komety. Czy istnieje uniwersalna recepta na udany związek? Czy warto wszystko poświęcić dla rodziny? Czy realizację marzeń można odłożyć na później? W grudniowe popołudnie zdesperowana kobieta porzuca dotychczasowe życie, aby odnaleźć męża, który kilka lat wcześniej wyemigrował w poszukiwaniu lepszej pracy. Jej decyzja budzi wiele emocji wśród mieszkańców miasteczka, a skromny pawilon, w którym prowadziła drogerię, czeka na nowego najemcę. Wśród chętnych jest kilka osób, o nadziejach, radościach czy trudnościach których również opowiada książka – opisuje Marta Trojanowska.

– W piątkowe popołudnie Ewa Podsiadły-Natorska opowie o najnowszej powieści Wściekłe. Znana z poczytnych powieści: Błękitne dziewczyny oraz Nie omijaj szczęścia autorka mieszkająca w Radomiu, blogerka, dziennikarka i copywriterka tym razem proponuje powieść zupełnie innego typu. Jaką? Zapraszamy na promocję!  A teraz wernisaże wystaw: 4 grudnia członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego zaprezentują zbiorową wystawę Rzecz, nie rzecz.  To kolejna wystawa tematyczna w Małej Galerii Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tym razem temat tajemniczy. Fotografia jest bardzo elastyczną formą przekazywania myśli i wartości intelektualnych pomiędzy twórcą a widzem. Wykorzystując nieograniczone możliwości tkwiące w sposobie oświetlenia, kreacji obrazu, perspektywy i płaszczyzny wykonania zdjęcia, jak również działań w post produkcji można osiągnąć przedziwne efekty wizualne. Ambitne twórcze działania spełniają nasze pragnienia przygód i zmian również w fotografii.

5 grudnia  odbędzie się otwarcie wystawy rysunku i malarstwa Anny Szostek. Anna Szostek urodziła się w 1989 r. w Łodzi. Ukończyła Prywatne Ogólnokształcące Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Studiowała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Dyplom magisterski z zakresu ilustracji książkowej przygotowała u prof. Adama Romaniuka. Obecnie zajmuje się rysunkiem i ilustracją, a także malarstwem ikonowym. Tematem jej prac jest przede wszystkim człowiek. Podczas rysowania koncentruje się na formach linearnych, przybierających nieraz charakter dekoracyjno-ornamentalny, jednak w większych pracach chętnie sięga również po intensywne plamy barwne. Od 2010 r. jest wolontariuszką Hospicjum Królowej Apostołów. 7 grudnia natomiast czeka nas kolejny akcent związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Szczepan Pomarański jest emerytowanym pracownikiem radomskich przedsiębiorstw budowalnych. Od wielu lat interesuje się turystyką – jest przewodnikiem. Amatorsko fotografuje obiekty związane z historią i przyrodą: budowle, pomniki, skały, korzenie i drzewa zniekształcone przez naturę itp. – tłumaczy Marta Trojanowska.

– Mamy także plany związane ze stałymi cyklami dla najmłodszych czytelników: 4 grudnia zapraszamy na zajęcia literacko-muzyczne w ramach Dwójkowej Akademii Czytelnika Jak to z Mikołajem było? Poprowadzi je Karolina Tkaczyk. Również 4 grudnia w ramach cyklu Biblioteczne Bajanie odbędzie się spotkanie dla najmłodszych dzieci Na tropie jaskiniowców, tym razem oparte na motywach opowiadania Agnieszki Frączek „Po co komu mamut?”. 6 grudnia zrobi się bajecznie i zimowo. Zapraszamy na spotkanie Opowiadam Zimę, w ramach cyklu Pokój Pełen Opowieści. Zajęcia na bazie książki Małgorzaty Falkowskiej „Po co komu biała kredka” poprowadzi Dorota Kowalik-Nienartowicz. Na zakończenie 7 grudnia zaś tradycyjnie spotkanie Klubu Gier Planszowych – dodaje Marta Trojanowska.

Harmonogram grudniowych wydarzeń w MBP

4 grudnia o godz. 17.30 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12, sala 36) – spotkanie autorskie z Eweliną Matuszkiewicz i promocja jej najnowszej książki „Noc komety”.

7 grudnia o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12, sala 36)  – spotkanie z Ewą Podsiadły-Natorską, która opowie o najnowszej powieści „Wściekłe”.

4 grudnia o godz. 18.00 – wystawa członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, wernisaż odbędzie się w Małej Galerii RTF (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12).

5 grudnia o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12, sala 36) – otwarcie wystawy rysunku i malarstwa Anny Szostek.

7 grudnia o godz. 17.00 w Filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13) – otwarcie wystawy fotografii Szczepana Pomarańskiego „Marszałek i legioniści”.

4 grudnia o godz. 10.30 w filii nr 2 (ul. Zientarskiego 1 A) –  zajęcia literacko-muzyczne w ramach Dwójkowej Akademii Czytelnika „Jak to z Mikołajem było?”.

4 grudnia o godz. 10.00 w filii nr 1 (ul. Osiedlowa 9) – spotkanie dla najmłodszych dzieci „Na tropie jaskiniowców”.

6 grudnia o godz. 9.00 w filii nr 16 (ul. Barycka 2) – spotkanie „Opowiadam Zimę”.

7 grudnia o godz. 16.00 – spotkanie Klubu Gier Planszowych w filii nr 1 (ul. Osiedlowa 9).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Komentarze