Kolejki karetek na podjazdach i wielogodzinne oczekiwanie na przyjęcie na Szpitalny Oddział Ratunkowy – szpital na Józefowie jest zapchany. Powód to ogromne obłożenie
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny jest jedyną działającą lecznicą w Radomiu. Obsługuje miasto i powiat. Pacjentów jest tak wielu, że szpital musi ich odsyłać, bo nie jest w stanie przyjąć na oddziały wszystkich, którzy zgłaszają się po pomoc – mówił w „Mocnej Rozmowie” Łukasz Skrzeczyński, wiceprezes lecznicy.
Zarząd krytykuje decyzję o przekształceniu miejskiego szpitala przy ul. Tochtermana w jednoimienny zakaźny. Zdaniem wiceprezesa radomski szpital powinien być dostępny dla chorych i pełnić funkcję specjalistycznego. Szpital zakaźny można ulokować poza Radomiem, jak zrobiły to inne miasta. „Białystok zrobił szpital w Łomży, Kielce mają w Starachowicach, a Lublin w Puławach.” – dodaje wiceprezes.
W ciągu doby na SOR zgłasza się ponad 200 pacjentów. Z tego około 50 trafia na odziały. Reszta jest odsyłana do domu albo odwożona do innych szpitali. Problemy nasilają się z powodu zamkniętych poradni, i braku dostępu do lekarzy pierwszego kontaktu.
Jedyną szansą na poprawę dramatycznej sytuacji jest przemianowanie szpitala zakaźnego przy ul. Tochtermana na szpital specjalistyczny. Zarząd lecznicy na Józefowie już zaapelował w tej sprawie do ministra zdrowia i wojewody mazowieckiego.
Działania lecznicy wspiera Marszałek Województwa Mazowieckiego, któremu podlega placówka. Personel jest zabezpieczony w środki ochrony osobistej. Nie ma też problemu z absencją lekarzy czy pielęgniarek, jednak wszyscy pracują ponad siły – dodaje wiceprezes Skrzeczyński.
Pracę personalu utrudniają też „covidowe” procedury. Na teren szpitala można wprowadzić tylko osoby z ujemnym wynikiem na koronawirusa. Czas oczekiwania na wynik testu to kilkanaście godzin. W efekcie pacjenci muszą długo czekać na badania długo, bo nie mają wyniku testu na COVID-19. Miejsc obserwacyjnych na SORze jest tylko 8, a kolejka pacjentów do przyjęcia oscyluje w granicach 50 osób.
Jeżeli liczba pacjentów będzie rosła, to szpital może stać się całkowicie niewydolny. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny to największa lecznica w południowej części województwa mazowieckiego. Dysponuje 675 łóżkami na 21 oddziałach szpitalnych z pododdziałami. Rocznie leczonych jest tu ok. 38 tys. pacjentów.