Dzień Dumy z Munduru u żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej



Żołnierze Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej zjednoczyli się, by uczcić swoją służbę, podzielić się z innymi swoją pasją, poświęceniem i oddaniem ojczyźnie z okazji „Dnia Dumy z Munduru”, celebrowanego 10 maja. Głównym punktem obchodówtego wyjątkowego święta było spotkanie żołnierzy OR WOT z podopiecznymi Domu Dziecka „Słoneczny Dom” w Radomiu, które okazało się wzruszającym i niezapomnianym przeżyciem dla obu stron

Żołnierze Ośrodka Reprezentacyjnego WOT, znani z perfekcyjnych występów i parad, postanowili 10 maja zaprezentować coś wyjątkowego – swoje serce i zaangażowanie w służbie ojczyźnie. Orkiestra, wchodząca w skład Ośrodka Reprezentacyjnego WOT, zagrała dla dzieci ze „Słonecznego Domu”, czym dostarczyła radości i uśmiechu najmłodszym. Dzięki wizycie żołnierzy najmłodsi mieli możliwość bliższego poznania osób, które na co dzień reprezentują Wojska Obrony Terytorialnej. Podczas tego spotkania żołnierze opowiadali o swojej pracy, o tym, co oznacza dla nich mundur Wojska Polskiego oraz jakie wartości niesie ze sobą symbolika, którą reprezentuje.

Komendant Ośrodka Reprezentacyjnego WOT płk Łukasz Baranowski podkreślił, że dla niego noszenie munduru Wojska Polskiego to zaszczyt i dumny przywilej.

Mundur nie tylko symbolizuje jedność, dyscyplinę i odwagę, ale także jest wyrazem szacunku dla historii i tradycji, której polscy żołnierze zawsze są wierni. W Ośrodku Reprezentacyjnym WOT mamy bardzo dużo młodych ludzi, jestem niezwykle szczęśliwy widząc młodzież w mundurach, cieszę się, że służba ojczyźnie jest ważna dla wkraczających w dorosłość pokoleń, że chcą wstępować w szeregi WOT i dumnie nosić mundur 

– zaznaczył płk Łukasz Baranowski.

Podporucznik Szymon Fituch, oficer Sekcji Komunikacji Społecznej Ośrodka Reprezentacyjnego WOT podkreślił rosnące zainteresowanie mundurem wśród młodzieży po 18 roku życia, szczególnie w jednostkach o wyjątkowej renomie, takiej jak Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej.

Mundur nie tylko stanowi element identyfikacyjny, ale również jest symbolem wartości, którymi kierują się polscy żołnierze – honoru, odwagi i poświęcenia. Coraz więcej młodych ludzi, chce te wartości celebrować. Szczególnie ważne jest to, że mundur jest nie tylko ubiorem ceremonialnym, ale również narzędziem pracy dla tych, którzy służą ojczyźnie, zarówno na polskich ulicach czy poligonach, jak i w misjach poza granicami kraju, gdzie bronią słabszych i wykonują czyny heroiczne, reprezentując Polskę w swoim mundurze

Dzień Dumy z Munduru został wprowadzony decyzją Dowódcy WOT, by zaakcentować obecność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w społeczności cywilnej. Terytorialsi pracujący w różnych instytucjach, przemieszczający się w przestrzeni publicznej na co dzień nie eksponują swojej przynależności do WOT. Jednak 10 maja to dzień, w którym Wojska Obrony Terytorialnej chcą podkreślić swoją dumę ze służenia ojczyźnie i pokazać, że są zawsze blisko lokalnej społeczności, że są jej częścią. To dzień, w którym żołnierz TSW, będący np.: nauczycielem, sprzedawcą, taksówkarzem może do pracy udać się w mundurze, by pokazać, że jest tuż obok, tylko nie zawsze widoczny. Dzień Dumy z Munduru to więcej niż tylko uroczystość – to manifestacja polskiej dumy, honoru i poświęcenia, które kształtują charakter polskich sił zbrojnych.

Ośrodek Reprezentacyjny WOT informuje o dalszym poszukiwaniu osób do Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Reprezentacyjnej.

Komentarze