Dzień otwartych koszar w WOTMożna było zobaczyć wojskowy sprzęt i porozmawiać z żołnierzami. Radomski batalion Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizował dziś dzień otwartych koszar. Ci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT mogli w praktyce sprawdzić jak działa ta służba

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Radomski batalion liczy już ponad 400 żołnierzy i jest najliczniejszym w mazowieckiej brygadzie. Wciąż zgłaszają się do nas nowi rekruci, a dziś chcemy zapoznać ich z jednostką – tłumaczy dowódca radomskiego batalionu ppłk Łukasz Baranowski.

Chętnych nie brakowało. Jednostkę odwiedziło kilkadziesiąt osób, które chcą swoją przyszłość związać z wojskiem.

Zanim kadeci złożą przysięgę wojskową, najpierw musieli zostać sprawdzeni przez Wojskową Komendę Uzupełnień. Takie są zasady rekrutacji – mówi Komendant ppłk Zbigniew Adamczyk.

Wojska Obrony Terytorialnej istnieją w Polsce od 2017 roku. W sumie liczą już ponad 20 tysięcy żołnierzy.

Do formacji może przystąpić każda osoba pełnoletnia, niekarana, mająca polskie obywatelstwo oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby. Wraz z rozpoczęciem służby kadet otrzyma tytuł „żołnierza OT”. Zacznie się ona od 16-dniowego szkolenia wojskowego, a po nim odbędzie się uroczysta przysięga.

KomentarzeCLOSE
CLOSE