full screen background image

Dzień Ziemi w Orońsku – igraszki ze sztuką i Matką Naturą22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, czas kiedy warto się zastanowić nad naszym postępowaniem wobec błękitnej planety. Rozważania umilą nam atrakcje przygotowane przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Placówka po raz kolejny organizuje Dzień Ziemi, łącząc aspekty ekologiczne z artystycznymi. Całość ubrana w formę przyjazną dla osób w każdym wieku.

To już trzecia edycjia Dnia Ziemi w Orońsku, mówiła specjalistka ds. edukacji, Małgorzata Karkosz. – Jak co roku wydarzenie ma charakter imprezy plenerowej. Naszymi głównymi gośćmi są zazwyczaj rodziny, ponieważ przygotowując ofertę nie zapominamy o atrakcjach dla dzieci. W tym roku dodatkową ciekawostką jest wernisaż wystawy europejskiego projektu Universal Sea – Pure or Plastic?!, który odbędzie się również w niedzielę. Wystawa związana jest z problematyką wód, poruszając problem ich zaśmiecania przez plastikowe odpady. Postanowiliśmy również, że tematyka Dnia Ziemi w CRP będzie krążyła właśnie wokół ochrony wód.

Jak podkreślała Małgorzata Karkosz, co roku imprezy w ramach tego proekologicznego święta cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ pracownicy Centrum starają się eksponować tematy związane ze środowiskiem w ciekawy sposób. – Łączymy wątki artystyczne z ekologicznymi i staramy się wprowadzać taki element edukacji przyrodniczej w trakcie warsztatów rzeźbiarskich, ceramicznych, czy malarskich. Myślę, że właśnie ze względu na przystępną formę spotyka się to z zainteresowaniem radomian.

Warsztaty w ramach tegorocznego Dnia Ziemi zostaną poprowadzone przez środowisko miłośników przyrody skupione wokół warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. – Będą to znakomici artyści m.in. Anna Siekierska, Janek Sajdak, czy Ewa Dąbrowska. Na co dzień łączą oni ekologię z różnymi działaniami artystycznymi, nie tylko ze sztukami artystycznymi, ale również z muzyką, zaznaczyła Małgorzata Karkosz.

Program Dnia Ziemi w Orońsku jest bardzo bogaty. To impreza na całe popołudnie, gdzie znajdzie coś dla siebie każdy, niezależnie od wieku i upodobań. Dodatkowym plusem całego wydarzenia jest możliwość skorzystania z darmowego autobusu, który przywiezie chętnych na miejsce i wieczorem odwiezie. Zaplanowany jest również kiermasz produktów ekologicznych, na którym będzie dużo słodkości, ku uciesze najmłodszych gości CRP.

Pobierając program w Orońsku, będzie można sobie cały dzień zorganizować po swojemu, stwierdziła Małgorzata Karkosz. – Planując czas warto wziąć udział w grze terenowej. Będzie to sześć stacji na terenie parku, a na każdym przystanku uczestnicy będą mieli zadania do wykonania. Ostatnią stacją będzie wizyta w pracowni graficznej i każdy kto poprawnie wykona zadania, będzie mógł odebrać własnoręcznie zrobioną nagrodę.

Dzień Ziemi w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia w godz. 13:00-18:00.

Bezpłatne autobusy: Radom – Orońsko 13:30 (dworzec PKP pod zegarem), powrotny Orońsko – Radom 18:00.

Wstęp wolny.

Komentarze