„Dziewiątka” w mieście będzie nadal drogą krajową?



Trwają rozmowy władz miasta z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby droga krajowa nr 9 miała swój początek w Jedlance i aż do ronda NSZ w Radomiu biegła starym śladem krajowej „siódemki”. Pozwoli to utrzymać jej rangę

W mieście „dziewiątka” miałaby swój bieg ulicą Warszawską do ronda Narodowych Sił Zbrojnych a później już swoim torem Żółkiewskiego i Aleją Wojska Polskiego. Wszystkie te zabiegi związane są z chęcią utrzymania przynajmniej jednej drogi o znaczeniu krajowym w granicach Radomia. To dlatego, że po oddaniu zachodniej obwodnicy odcinek „siódemki” od węzła Radom Północ w Jedlance aż do węzła Szydłowiec Centrum został zdegradowany do drogi wojewódzkiej. Teraz ma numer 735. Aby „dziewiątka” nie straciła rangi musi, tak jak to było do niedawna, rozpoczynać się od połączenia z inną drogą krajową. W tym przypadku byłaby to ekspresowa S7. Wiceprezydent Mateusz Tyczyński tłumaczy, że utrzymanie statusu „dziewiątki” m.in. byłoby korzystne dla lotniska, do którego prowadzi.

W granicach miasta przebiega jeszcze droga krajowa nr 12, jednak po wybudowaniu w przyszłości drogi ekspresowej S12 i ta arteria utraci swój krajowy status.

Komentarze



CLOSE
CLOSE