Dzikie zwierzęta, niesamowite rośliny w Marculach



Arboretum z ok. trzema tysiącami roślin, zagroda z różnymi zwierzętami – to główne atrakcje Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach.

 

O Centrum Edukacji Przyrodniczej rozmawialiśmy z Gościem Radia Radom – Hubertem Ogarem, specjalistą ds. edukacji w Nadleśnictwie Marcule. Z gościem rozmawiała Małgorzata Pawlak.

Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp. Jana Chrapka leży ok. 40 km od Radomia. Powstało w 2006 roku. Centrum współpracuje z placówkami oświatowymi organizując szereg imprez o tematyce przyrodniczej i kulturalnej, np. Bieg Walentynkowy, Piknik Majowy w Puszczy Iłżeckiej, Wielki Dzień Pszczół.

Do dyspozycji odwiedzających placówkę jest sala edukacyjna, sala konferencyjna mogąca pomieścić około 100 osób, a także tzw. sala kominkowa w starej części budynku. Na zewnątrz, obok budynków, znajduje się zadaszona podłoga oraz stoły z ławkami, które umożliwiają prowadzanie zajęć na powietrzu oraz spożywanie posiłków nawet podczas złej pogody. W trakcie pobytu pracownicy Nadleśnictwa Marcule starają się przede wszystkim upowszechniać wiedzę o lesie i pracy leśnika oraz przekazać wiedzę w jaki sposób w racjonalny i odpowiedzialny sposób społeczeństwo może korzystać z zasobów przyrody jakimi zarządzają Lasy Państwowe.

Centrum Edukacji Przyrodniczej sąsiaduje z Arboretum.

Arboretum (ogród dendrologiczny) jest specjalistycznym ogrodem botanicznym, w którym podstawowym działem są kolekcje drzew i krzewów. Znajduje się w nim ok. trzech tysięcy roślin. Na szczególną uwagę zasługuje Dąb Jana Pawła II, wyhodowany z żołędzi poświęconych prze polskiego papieża.

Dużą atrakcją dla dzieci jest zagroda edukacyjna Nasze zwierzęta. Są tam m.in. osły Maniek i Fiona, muflony, daniele, konika polskiego, kaczki, kury ozdobne, kozy, owce czy bażanty.
Dodatkową atrakcją turystyczną jest możliwość dojechania do CEP kolejką wąskotorową. Przewozy uruchamiane są na trasie Iłża-Marcule od maja do października. Dzięki temu można jednego dnia zwiedzić zabytki Iłży ze średniowiecznym zamkiem i Muzeum Regionalnym oraz CEP z Arboretum.

CEP zostało również włączone w Wielki Szlak Leśny pod nazwą Wilczy Szlak. W jego skład wchodzi osiem obiektów z całej Polski tematycznie związanych z wilkiem. Nadleśnictwo Marcule jest jedynym z województwa mazowieckiego.

Komentarze