Elektroniczna orkiestra młodzieżowa – koncertElektroniczna orkiestra młodzieżowa – solo przestrzennie i elektronicznie, to koncert jaki odbędzie się w szkole muzycznej w Radomiu

Podczas koncertu zabrzmią klasyczne pozycje nowszej muzyki: Anthèmes 2 Pierre’a Bouleza (1925–2016) oraz Prologue Gérarda Griseya (1940–1998). Ten drugi utwór w wersji z elektroniką opracowanej już po śmierci kompozytora (1998) zgodnie z jego wskazówkami.

Obaj francuscy kompozytorzy są dziś uznawani za klasyków i należą do ścisłego grona tych, którzy wywarli największy wpływ na obraz współczesnej muzyki.

Obok ich dzieł usłyszymy utwór zyskującego coraz większy międzynarodowy rozgłos Austriaka Matthiasa Kranebittera. Osiadły w Wiedniu kompozytor, altowiolista i konstruktor nowatorskich systemów elektroakustycznych Rafał Zalech wystąpi jako solista oraz przedstawi swój nowy utwór na elektroniczną orkiestrę młodzieżową. W swym Concerto grosso dla orkiestry młodych muzyków wrocławski twórca Mateusz Ryczek wykorzystał rozmaite przedmioty dźwiękowe, na których grać będą soliści tworzący grupę concertino. Wystąpi również specjalizująca się w nowoczesnym repertuarze skrzypaczka Anna Kwiatkowska. Nowoczesne technologie, wielokanałowa projekcja dźwięku posłużą stworzeniu wielowymiarowej muzycznej przestrzeni.

Harmonie i hałasy

Koncert jest kolejnym etapem współpracy Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu z Fundacją Muzyczną „Harmonie i hałasy”. Tak jak w poprzednich latach wydarzenie pomyślane jest jako wprowadzenie młodzieży szkół muzycznych w świat muzyki współczesnej poprzez spotkania i wspólne przedsięwzięcia ze specjalistami w tej dziedzinie. Program koncertu łączy utwory napisane z myślą o młodych wykonawcach z wybitnymi pozycjami współczesnego repertuaru i adresowany jest do wszystkich zainteresowanych poznaniem muzyki ostatnich dziesięcioleci.

Utwory Mateusza Ryczka i Rafała Zalecha powstały na zamówienie Fundacji Muzycznej „Harmonie i hałasy”, która jest głównym organizatorem koncertu.

Program koncertu

Program koncertu zostanie powtórzony 12 września w Warszawie podczas koncertu zapowiadającego festiwal Warszawska Jesień. Wydarzenie to będzie transmitowane online.
Więcej informacji na ten temat oraz link do transmisji znajdziecie TUTAJ.

Rejestracja audiowideo w Warszawie będzie dostępna również po koncercie.

● Mateusz Ryczek – Concerto grosso na zespół instrumentów niekonwencjonalnych, orkiestrę i elektronikę (2020)**
● Rafał Zalech – Greatest Hits! na cyfrowy kwartet smyczkowy, orkiestrę i elektronikę (2020)**
Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Kolberga w Radomiu; Przemysław Zych – dyrygent; Rafał Zalech, Mateusz Ryczek – elektronika***
● Gérard Grisey – Prologue, wersja na altówkę i elektronikę* (1985/2001)
● Matthias Kranebitter – Zweites Streichquartett na altówkę i 3 głośniki* (2010)
● Pierre Boulez – Anthèmes 2 na skrzypce i elektronikę (1997)
Anna Kwiatkowska – skrzypce; Rafał Zalech – altówka; Mateusz Ryczek – elektronika

*pierwsze wykonanie w Polsce ** prawykonanie

Komentarze