Elektronizacja akt – szkolenie dla przedsiębiorców



Zakład Ubezpieczeń Społecznych chcąc pomóc przejść przedsiębiorcom przez proces elektronizacji akt pracowniczych, organizuje szkolenia z tego tematu. Najbliższe odbędą się w radomskim oddziale ZUS 14, 19 oraz 28 lutego. – Nowe przepisy ułatwiają przechowywanie akt pracowniczych oraz obniżają związane z tym koszty. Chcesz dowiedzieć się więcej? ZUS zaprasza na szkolenia – zachęca Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca czy zleceniodawca przechowuje akta pracownicze wszystkich nowo zatrudnianych osób tylko 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia. – Dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni w danej firmie w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat, ale tylko przy spełnieniu dodatkowego warunku. Jest nim przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia ZUS OSW oraz raportu informacyjnego ZUS RIA. Natomiast akta pracowników/zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się dalej przez okres 50 lat – tłumaczy Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Skrócenie okresu jest związane z nowym zakresem danych, które pracodawcy przekazują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe dane dotyczą wypłaconych pracownikowi (zleceniobiorcy) w danym miesiącu kwot przychodu oraz okresów wykonywania pracy nauczycielskiej. Informacje te zawiera miesięczny imienny raport o przychodach ubezpieczonego: ZUS RPA. Z kolei w formularzu wyrejestrowującym z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) pracodawca przekazuje do ZUS informacje o dacie i sposobie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo stosunku służbowego oraz informację, z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza przedsiębiorców na szkolenia. Na zajęciach specjalista z ZUS omówi projekt elektronizacji akt pracowniczych. Uczestnicy dowiedzą się o zmianach w formularzach, sposobie ich wypełnienia oraz zasadach przetwarzania. Będzie mowa także o programie Płatnik i aplikacji ePłatnik – zachęca Piotr Olewiński.

Najbliższe szkolenia odbędą się w radomskim oddziale ZUS 14, 19 oraz 28 lutego o godz. 10:00. Zapisy przyjmowane są telefoniczne pod numerem 48 3856 437, mailowo pod adresem szkolenia_radom@zus.pl lub na każdym stanowisku obsługi klienta w oddziale.

Informacje o szczegółach i harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

Komentarze



CLOSE
CLOSE